Sağlık Haberleri

Korona Virüs havalar ısındıkça etkisini yitirecek mi? Bilimsel araştırmalar var

Dünyayı saran Korona Virüsle ilgili araştırmalar devam ediyor. En merak edilen soruysa havaların ısınması ve nem oranının artmasıyla beraber Korona Virüsün yayılma hızı düşüp virüs etkisini yitirecek mi? Bu konuda yapılan araştırmalar var. Ve bakın araştırmalardan çıkan sonuçlar neyi işaret ediyor. 

AMERİKA’DA YAPILAN ARAŞTIRMA: SICAKLIK VE NEMLE AZALACAK

Araştırmalardan en kapsamlısı Amerika’da yapıldı. İklim ve Korona Virüs ilişkisinin değerlendirildiği haritada sıcaklık ve nem oranı arttıkça Korona Virüsün bulaşma hızının yavaşladığı tespit edildi. Virüsün yoğun görüldüğü ülkelerin kırmızı olarak işaretlendiği harita ve iklimle olan ilişkiye dair olan haber İngiliz Finansal Times Gazetesi’nde yayınlandı.

Söz konusu araştırmaya göre havalar ısındıkça Kuzey Yarım Küre’de hastalığın yayılma hızı azalacak. Bulaşıcılığın sıcakla ve nemle düşeceğinin tespit edildiği araştırmada ilginç bir tespit daha var. Önümüzdeki haftalarda virüsün yoğun olarak görüleceği yerler Kuzey Amerika ve Rusya olacak. Zira buraların dünyanın diğer yerlerine göre daha geç ısındığı biliniyor.

KANADA VE İNGİLTERE İKLİMLE BAĞLANTI GÖREMEDİ

Bu araştırmaya karşıt olarak bir de Kanada ve İngiltere’de yapılan 2 araştırma var. Bu araştırmalarda virüsün yayılma hızının sıcaklık ve nemle bir ilişkisinin tespit edilemediğini ifade ederek bu konuda net bir şey söylemenin mümkün olmadığını zira bu tarz virüslerin hangi iklimde nasıl bir etki yapacaklarının bilinemediğinii bu nedenle Korona Virüsün yaz aylarında düşeceğini söylemenin pek mümkün olmadığını açıkladılar.

ÇİN ARAŞTIRMASI: SICAKLIKLA BULAŞMA HIZI DÜŞECEK

Amerika’da yapılan sıcaklık ve nemin korona virüsün bulaşma hızını yavaşlattığı yönündeki araştırmayı destekleyen Çin kaynaklı bir araştırma var. Çinliler’de virüsün sıcaklık ve nem etkisiyle bulaşmasının yavaşlayacağını ve etkisini kaybedeceğini savunuyorlar.

TÜRKİYE’DE NİSAN MAYIS AYLARINDA NE OLUR?

Türkiye’de bahar mevsimine girdiğimiz şu günlerde metrolojik verilere göre nisan ayında hava ısınıyor ve yağışlarında etkisiyle nem oranı artıyor. Amerika ve Çin’in yaptığı araştırmaların sonucu çıkarsa Türkiye’de Nisan ve Mayıs aylarında virüsün etkisini iyice kaybedeceğini söyleyebiliriz. Virüsün daha soğuk memleketlerde daha uzun süreli etkisini göstermesi ve bulaştırma hızını koruması bekleniyor.

Bu nedenle Türkiye’de virüsün Türkiye’nin doğusuna doğru yayılma hızının olabileceğini söyleyebiliriz. Zira doğudaki şehirlerimiz batıya göre daha yavaş ısınıyorlar ve soğukluğun hakim olduğu nem oranının düşük olduğu bir iklim yapısına sahipler.

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı