Dünya Haberleri

Korona Virüs havadan bulaşır mı? Dünya Sağlık Örgütü’nden rahatlatan açıklama

Dünya Sağlık Örgütü bugün yaptığı açıklamayla yüreklere su serpti. Televizyonlarda çıkan uzmanlar korona virüsün hava yoluyla bulaşabileceğini ve sizden önce ordan geçen biri varsa virüs damlacıklarının havada kalarak size bulaşabileceği iddia ediliyordu. Bu konuda iç rahatlatan açıklama Dünya Sağlık Örgütü'nden geldi. 

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamayla Korona Virüsün hava yoluyla bulaşmadığını açıkladı. Asansörde yada açık havada virüs damlacıklarının havada kaldığı ve sizin ortama girdiğinizde vücuda yapıştığı iddiaları vardı. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre, korona virüs damlacıkları havada kalamayacak kadar ağır ve yere düşüyor. Bu nedenle virüsün havadan bulaşması söz konusu değil.

Dünya Sağlık Örgütü en baştan beri belirtilen 1 metre kuralına dikkat çekeler, fiziksel mesafeyi koymak ve temastan kaçınmanın hayati derece de önemli olduğunu söyledi. Ayrıca el hijyenin çok önemli olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, bu kurullara uyulması halinde virüsün bulaşmasına engel olunabileceğini söyledi.

GAZİANTEP’TE BİR OTOBÜS DOLUSU YOLCUYA CEZA VE KARANTİNA

Bugün Gaziantep’te şehire giriş yapan ve içinde 42 yolcunun olduğu yolcu otobüsündeki yolcuların seyahat izin belgesinin olmadığı tespit edildi. Bunun üzerine işlem yapan polis ekipleri otobüsü bağlarken, yolcularında her birine 3 bin 150 TL idari para cezası kesilirken, ateşleri ölçülen yolculardan birinin ateşinin yüksek çıkması üzerine otobüsteki tüm yolcular 14 günlük karantinaya alındı.

İSTANBUL’DA YÜZDE 50 DOLULUK ORANINA UYMAYAN ŞOFÖRÜN SERTİFİKASI İPTAL EDİLDİ

Halkın korona virüsle ilgili bilinçlenmesi sonrası kurallara uygun olmayan görüntüleri sosyal medyada yayınlamasıyla yanlışlara bir bir dur deniliyor. Bunlardan biri de dün İstanbul’da yaşandı. Dün İstanbul’da hizmet veren 62 numaralı hatta çalışan Gültepe Kabataş hattındaki özel halk otobüsündeki yüzde 50’lik doluluk oranına uyulmadığını ifade eden fotoğrafları sosyal medyaya yükleyince İstanbul Büyükşehir Belediyesi harekete geçti ve otobüsü kullanan şoförün lisansını iptal etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada bu tür durumların belediyeye bildirilmesi durumunda gerekli işlemlerin yapılacağı belirtilerek, halka bu duyarlılığından dolayı teşekkür edildi. İBB yolcu trafiğini anlık olarak takip etmeye çalıştıklarını ifade ederek, bu kritik dönemde bu tür yanlışların önüne geçileceğini söyledi.

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı