Taşeron Haber

Korona virüs en çok kimleri öldürüyor? Çin verileri açıkladı

Korona virüs en çok kimleri öldürüyor? Çin verileri açıkladı
22 Mart 2020 - 10:55

Virüsü atlatan Çin, virüsle ilgili bilgileri toplayarak dünyayla paylaşmaya başladı. Bu kapsamda en riskli grupların erkekler olduğu ortaya çıktı. Diyabet, kalp ve tansiyon hastaları içinde risk çok büyük.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde görev yapan bilim adamları toplam 72 bin vakanın verilerini analiz ederek bununla ilgili verileri dünyayla paylaştı.

KORONAVİRÜS CİNSİYET İLİŞKİSİ

Cinsiyet olarak yapılan analizde virüsün bulaşmasının kadın ve erkekte aynı oranda olduğuna fakat ölümlere bakıldığında erkeklerin daha fazla öldüğüne dikkat çekilen araştırmada, her 100 kadına karşı 106 erkeğin hastalığa yakalandığını fakat ölüm oranlarında bakıldığında kadınlarda yüzde 1,7 olan oranın erkeklerde yüzde 2,8’e çıktığına dikkat çekiyorlar.

Teşhis konulan vakaların sınıflandırmasının yapıldığı araştırmada yüzde 80’nin hastalığı hafif semptomlarla atlattığı, yüzde 15’nin ciddi vakalar olduğu ve yüzde 5’nin de kritik vakalar olduğu bilgisi paylaşıldı.

ÇOCUKLARDAKİ ETKİLERİ

Yetişkinlerde etkili olan virüsün şimdiye kadar sadece 1 çocuğun ölümüne neden olduğunun belirtildiği araştırmada, sonucu pozitif çıkan 731 çocuk üzerinde yapılan araştırmada çocukların yüzde 13’ünde hastalık belirtilerinin görülmediğine dikkat çekilerek toplam 2 bin 143 vakadan sadece 14 yaşında bir çocuğun hayatını kaybettiği, yüzde 6’sında virüsün ağır şekilde seyrettiğini belirterek, çocuklarda virüsün neden etkili olmadığını çözemediklerini söylediler.

KORONA VİRÜS YAŞ İLİŞKİSİ

Ölenlerin yaş ortalamasına dair araştırmada yayınlanan bölümde ölenlerin çoğunun 30-69 yaş aralığında olan insaları da kapsadığı belirtilerek, 49 yaş ve altında hastalığa yakalananlardan ölenlerin sadece yüzde 0.2 oranında olduğu, 80’den büyük olupta hastalığa yakalananların yüzde 14,8’nin öldüğü belirlendi. İtalya’da ölenler üzerine yapılan araştırma ölüm yaş ortalamasının 80 olduğu açıklandı. Fransa paylaştığı bir veriyle şu anda yoğun bakımda yatanların yarısından fazlasının 60 yaşın altında olduğunu açıkladı.

3 HASTALIK GRUBU RİSK ALTINDA

Tansiyon,kalp ve diyabet rahatsızlığı olanlarında risk grubunda olduğu açıklandı. İtalya’nın açıkladığı verilere göre ölenlerin çoğunun 2 yada 3 hastalığı vardı.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.