Taşeron Haber

Korona Virüs en çok hangi yüzeyde yaşar?

Korona Virüs en çok hangi yüzeyde yaşar?
18 Mart 2020 - 22:37

 

Zira tüm dünyada en alışıldık görüntüler kapı kollarını dirsekleriyle açanlar, sabah ofisine gider gitmez masasını sandelyesini klavyesini faresini temizleyenler, toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlara tutunmamak için çırpınanlar oldu.

EN ÇOK PLASTİK YÜZEYLERDE YAŞIYOR

Hal böyleyken gözler virüsle ilgili araştırmalara çevrildi. BBC Future’de yer alan bir haber bu soruların cevaplarını aydınlatmaya yönelik. Korona Virüs’ün en çok yaşadığı yüzeylerin plastik yüzeyler olduğu ortaya çıktı. Covid-19 plastik yüzeylerde 2-3 güne kadar yaşayabiliyormuş. Yine paslanmaz çelik yüzeyler ve bakır yüzeylerde aynı tehlikeyi barındırıyor.

BİR ÖKSÜRÜKTE 3 BİN DAMLACIK

Yine aynı araştırmada Korona Virüsle ilgili olarak bir tespit daha yapıldı. Bir korona virüs vakası olan insan öksürdüğünde çıkan damlacıklar ortalama 3 saate kadar yaşama gücüne sahip.  Bir öksürükte ortalama 3 bin virüs damlacığının ortalığa saçıldığı sonucu da Korona’nın neden bu kadar bulaşıcı olduğu sorusuna cevap olsa gerek.

Korona Virüs bulunan bir yüzeye insanların dokunmasıyla insan vücuduyla temas eden virüsün vücuda girdiği tespit edilse de, virüsün insan vücudunda ne kadar yaşadığı henüz tam olarak tespit edilemedi.

ELLERİ YIKAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Öksüren bir Covid-19 vakasının çıkardığı damlacıklar diğer insanlara ve yüzeylere sıçrıyor. Virüsün ele değmesinden sonra yüzle temas halinde virüsün bulaştığı biliniyor. Bunun içinde ellerin sabunlu suyla yıkanması, virüsün ellerden temizlenmesi çok önemli bir değere haiz.

Sık dokunulan yüzeyleri temizlemenin de oldukça önemli olduğuna dikkat çekiliyor. Bir Covid-19 damlacığının yaklaşık 3 saate kadar hayatta kalması da virüsün bulaşıcılığını arttırıyor.

Kartonda 24 saate kalan bir korona virüs damlacığının plastik ve çelik yüzeylerde 3 güne kadar yaşayabildiği tespit edildi. Bu nedenle özellikle kapı kollarının ve mutfaklardaki lamine tezgahlar gibi sert yüzeylerin virüsü uzun süre canlı tutabilecek yüzeyler olduğu, bu nedenle özellikle bu yüzeylerin günlük düzenli temizlenmesi gerektiği belirtiliyor.

Bakır yüzeylerde yapılan araştırmalarda ise 4 saat sonra Covid-19 virüsünün öldüğü tespit edildi. Yüzeylerin dezenfekte sıvılarıyla temizlenerek arındırılabilir.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.