Taşeron Haber

Korona Virüs dünyada tokalaşmanın sonu olabilir

Korona Virüs dünyada tokalaşmanın sonu olabilir
30 Mart 2020 - 1:05

Sosyal bilimciler, haftalarca veya aylarca süren sosyal uzaklaşma ve abartılmış hijyenin davranışlarımızı uzun süre değiştirebileceğini söylüyor.

2021’in başlarında olduğunu hayal edin. Koronavirüs pandemisi aylar önce sona erdi ve hayat, sosyal uzaklığı duymadan önce olduğu gibi görünüyor. Yine de, bir iş toplantısında bir meslektaşınızın elini sıkmak için uzandığınızda, garip bir tereddüt ve önerilen bir dirsek yumruğu aklınızdan geçecek.

Koronavirüs pandemisi ne kadar uzun sürerse, bildiğimiz dünyadaki hemen hemen her şeyi – diğer insanlarla nasıl etkileşimde bulunduğumuzu da dahil – aylarca, hatta yıllarca değiştirme olasılığı var.

Chicago Üniversitesi’nde yazar ve sosyal bilimler okutmanı olan Pamela Paresky, “El sıkışma zaten geçmişte kalmış olabilir” diyor.

İngiltere’nin Nottingham Trent Üniversitesi’nden sosyal bilimler profesörü Robert Dingwall, “Sanırım uzun bir süre için ellerimizi daha fazla ve daha dikkatli bir şekilde yıkayabileceğimizi düşünüyorum.” Dedi. “Fiziksel mesafenin devam edeceğini sanmıyorum,” diye ekledi.

Mart sonunda dünya nüfusunun üçte birinden fazlası – yaklaşık 3 milyar insan – ABD nüfusunun yaklaşık yarısı dahil olmak üzere koronavirüsten dolayı karantina altındaydı.

Mevcut karantina ve sosyal mesafenin koronması durumunun ne kadar devam edeceği belirsiz; tahminler birkaç hafta ile 18 ay arasında değişmektedir. Ancak uzmanlar, ne kadar uzun sürerse, yaptığımız adaptasyonların da yapışma olasılığının o kadar yüksek olduğunu kabul ediyorlar.

Karantinalar altı aydan daha az sürerse, sosyal davranıştaki tek uzun vadeli değişikliklerin hijyen artışı olabileceği belirtiliyor.

18 ay veya daha fazla sürerse, daha kötümser tahminlerin de belirttiği gibi hem sosyal mesafe, sosyal etkileşim hem de hijyende daha önemli değişiklikler olması muhtemel.

Koronavirüs ve COVID-19’a karşı ne kadar yüksek bir uyanıklık durumunda kalırsak, virüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı, pandemi bittikten sonra bile mikrop tehdidinden o kadar uzun süre korkarız.

Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, Korona bittikten sonra bile yüzeyleri sterilize etme konusundaki endişeler daha yaygın hale gelebileceğini belirtiyor.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.