Taşeron Haber

Korona Virüs aşısı bulundu mu? Bugün Amerika’da test edilecek

Korona Virüs aşısı bulundu mu? Bugün Amerika’da test edilecek
16 Mart 2020 - 11:09

Dünyada bir çok ülkenin yeni tip Korona Virüse karşı aşı geliştirme çalışması yaptığı biliniyor. Amerika’da geliştirilen aşı bugün 45 yaşındaki sağlıklı bir birey üzerinde denenecek. Aşının denenmesi için gönüllü olan kişinin Korona Virüse yakalanmadığı ve sağlıklı bir birey olduğu öğrenildi.

Aşının bugün Washington’da bir Sağlık Araştırma Enstitüsü’nde deneneceği belirtiliyor. Seattle’deki Kaiser Permanente Sağlık Araştırma Enstitüsü’nde aşının vurulacağı gönüllü kişideki yan etkiler takip edilecek.

Öte yandan bir aşının geliştirilmesinin 8 ay ile 1 yıl arasında olacağı belirtiliyor. Korona virüs tablolarında Amerika’da son durumda bilanço ağırlaşıyor. 50 eyaletin 49’unda korona virüs vakasına rastlandı ve toplam vaka sayısı 3 bin 500’e çıkarken ölü sayısı da 65’e çıktı.

ABD’deki Türk Doktordan aşı yorumu

Amerika’da görev yapan Türk Doktor Prof.Dr. Derya Unutmaz, korona virüs aşısının ne kadar hızlı yapılırsa yapılsın 6 ay ile 1 yıldan önce piyasaya çıkmasının mümkün olmadığını söyledi.

Amerika’da Jackson Labaratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak görev yapan Unutmaz, enfeksiyon hastalıkları, kronik hastalıklar gibi konularda çalışmalar yürütüyor.

Türkiye’deki önlemlerin Amerika ve Avrupa ülkelerine göre çok daha yerinde olduğunu söyleyen Unutmaz,  Avrupa’nın özellikle vakaları tespit etmekte çok geç kaldığını, böyle durumlarda 2-3 haftalık süreçlerin çok önemli süreçler olduğunu söyledi.

Korona virüsün çok bulaşıcı bir salgın olduğunu söyleyen Unutmaz, SARS’ın ölümcül ama fazla bulaşmayan bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Korona Virüsü’nün kontrol edilmemesi halinde 2-3 milyar insana bulaşabileceği uyarısında bulunan Türk doktor, ölüm oranı az olsa bile sağlık sistemlerinin çökme riskinin olduğunu söyledi.

Aşının geliştirilmesiyle ilgili de ümitli konuşan Unutmaz, aşıyla ilgili umut verici çalışmaların olduğunu belirterek, aşının üretilmesi için 6 ay ile 1 yıl arasında bir süreye ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.