Taşeron Haber

Kızılay’dan antikor tedavisi çalışmaları başladı! Türkiye’de aşı çalışmaları ne aşamada?

Kızılay’dan antikor tedavisi çalışmaları başladı! Türkiye’de aşı çalışmaları ne aşamada?
03 Nisan 2020 - 9:50

Türkiye’de bir yandan Kızılay bir yandan da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hem tedavi hem de aşıyla ilgili tedavi çalışmaları yapılıyor. Kızılay Başkanı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank son durumla ilgili bilgilendirmeler yaptı.

Kızılay Başkanı Ali Kınık’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Kızılay’ın antikor tedavisi yapacağını ilişkin açıklamalar sonrası somut adımlar atılmaya başlandı. Alt yapısını hazırlayan Kızılay, Türkiye’de iyileşen hastaların taburcu olmalarının üzerinden 14 günün geçmesi bekliyor.

Dün konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Kızılay Başkanı Ali Kınık, Kızılay olarak antikor tedavisi için alt yapı hazırlıklarını yaptıklarını ifade ederek, “Şu an Türkiye’de iyileşmiş hastaları 10 güne daha beklememiz gerekiyor. 10 gün sonra bu hastaların 2 haftalık süreçleri bitecek. Biz gönüllü olanlardan plazmalarını alarak diğer hastalara verilecek antikoru alma çalışmalarını yapacağız.” dedi.

 

Dünyada da uygulanmaya çalışılan antikor tedavisinin özünde iyileşen hastanın bağışıklık sisteminin virüse karşı oluşturduğu savunma mekanizması olan antikor denilen maddeler alınarak, hasta olan birine damar yoluyla verilecek. Bu şekilde hasta kişinin kanında da bu antikorlardan olacak ve hastalığa karşı vücudu daha dirençli bir mücadele vermiş olacak. Başarısı kesin olarak kanıtlanmış olmasa da son yapılan araştırmalar vücudu antikor üreten korona virüs geçirmiş bir kişinin 2. bir kez korona virüse yakalandığına dair bir kanıt olmaması.

İyilik Perileri diye adlandırılan antikorları kanında taşıyan kişiler virüse karşı bağışıklık sistemi doğuştan korumalı oluyor. Dünyanın farklı yerlerinde uygulanmaya çalışan bu tedavinin Türkiye’de nasıl sonuç vereceği merakla bekleniyor.

TÜRKİYE’DE 7 FARKLI AŞI ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Dün kameralar önüne geçen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin virüse karşı verdiği mücadelede aşı çalışmalarıyla ilgili son durumu açıkladı. Toplam 7 farklı araştırmayla Türkiye’nin Aşı geliştirme çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek,biyoteknolojik yöntemlerin de kullanıldığı bu projelerle, bu kapsamda daha yenilikçi ve hızlı sonuç alabilinecek yeni yöntemlerin geliştirildiğini söyledi.

BAKANLIĞIN KIRMIZI ÇİZGİSİNİ AÇIKLADI

“Gerekirse bakanlığın bütün bütçesini bu işe ayırırım” diyen Mustafa Varank özellikle Korona Virüsün ekonomik zararlarına dikkat çekerek, dünya ekonomisinin resasyona doğru gittiğini ifade ederek, “Bizim önceliğimiz emekçilerimizin işlerini kaybetmemesi ve hanelerin gelir seviyesinin korunmasıdır.” diyerek bunu bakanlığın kırmızı çizgisi olarak açıkladı.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.