Taşeron Haber

Kızılay Korona Virüs tedavisi geliştirdi! İyileşen hastalardan alınan kanla..

Kızılay Korona Virüs tedavisi geliştirdi! İyileşen hastalardan alınan kanla..
30 Mart 2020 - 9:55

Korona Virüsün tedavisini bulmak için tüm dünya seferber oldu. Aşı çalışmaları bir yandan sürerken diğer yandan da yoğun bakımda yatan hastalara iyi gelecek tedaviler keşfedilmeye çalışıyor. Bu anlamda geçtiğimiz günde Çin’den getirilen bir ilaç getirilmiş ve yoğun bakım süresini 11 günden 4 güne indirdiği açıklanmıştı.

Tedavi çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla Türk Kızılay’ı da kolları sıvadı. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yaptığı açıklamayla Covid-19 tedavi sürecine destek amacıyla Kızılay’ın uzman olduğu kan analizi konusunda çalışmalar yaparak iyileşen gönüllü hastalardan alınacak antikor olmuş kan plazmalarının alınarak, yoğun bakımdaki hastalara verilmesi tedavisini deneyeceklerini açıkladı.

Şu an hazırlıkların yapıldığını söyleyen Kızılay Başkanı Kınık, önümüzdeki hafta tamamen iyileşmiş hastalardan kan plazmaları almaya başlayacaklarını ifade ederek Kızılay’ın Çin’de virüsün çıkmasıyla beraber virüsün Türkiye’ye de gelebileceği ihtimalini gözeterek bir afet merkezi oluşturduğunu ve gelişmeleri gün be gün takip ettiklerini açıkladı.

Haber Türk Gazetesi’nden Esra Boğazlıyan’a konuşan Kızılay Başkanı Covid-19 mücadelesinde Türk Kızılay’ının yaptıklarını da anlattı. Kızılay’ın 300 sahra hastanesi kurma çalışmalarının olduğunu söyleyen Kerem Kınık, Kızılay’ın her seçenek için planlarının olduğunu, 65 yaş üstü ve kronik hastalar için oluşturulan vefa gruplarında Kızılay çalışanlarının da bulunduğunu ifade ederek, 50 milyon liralık bir bütçenin Korona Virüsle mücadele kapsamında kaynak olarak ayırdıklarını açıkladı.

KAN NAKLİYLE TEDAVİNİN AYRINTILARI

Kızılay Başkanı Kerem Kınık kan nakliyle korona virüs tedavisinin nasıl olacağına dair süreci de anlattı. İlk aşamada Türkiye’de ilk grup hastaların iyileşmesi beklenecek. Ardından 2 hafta kanında Covid-19 görünmeyen gönüllü bağışçılar bulunacak. Bu kişilerden alınan kanın plazmaları alınacak ve geri kalan sıvı kısmı geri verilecek. Alınan plazmalardaki İmmunglobin denen Covid-19’a karşı üretilmiş antikorların olacağını ve bu antikorların yoğun bakımdaki riski yüksek olan vatandaşlarımıza onları kurtarmak adına verilecek. Hastaların durumu gözlenerek tedavinin nasıl bir sonuç verdiği takip edilecek.

İyileşen ilk grup hastaları tespit ettiklerini ve yakın zamanda bunlarla iletişime geçerek gönüllü olup olmadıklarının sorulacağını söyleyen Ali Kınık, alınan plazmaların hızlı bir şekilde hastanede yoğun bakımdaki hastalara verilmesi için spesifik bir yöntem kullanacaklarını söyledi.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.