Taşeron Haberleri

Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları İşkur üzerinden yapılacak Kısa Çalışma Ödeneği ne kadar ödeme yapacak?

Korona Virüs salgını nedeniyle işleri azalan ve kapatılan iş yerleri için Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları yarından itibaren başlıyor.

Esnafın beklediği son dakika haberini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk verdi. Elektronik ortamda yapılacak başvurular sonrası süreç devam edecek ve değerlendirmeye alınan başvuruların sonuçları açıklanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un verdiği bilgilere göre küresel salgın Covid-19 nedeniyle süreçten olumsuz etkilenen işverenlerin, kısa çalışma ödeneğinden yararlanabileceği vurgusu yapıldı. İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından yönetilecek süreçte işverenler İŞKUR’un web sitesi üzerinden dijital olarak başvuru yapacaklar ve bu başvurular değerlendirmeye alınacak.

Elektronik posta ile istenilen belgeler İŞKUR’a gönderilecek ve İş-Kur yetkilileri yaptıkları incelemelerden sonra işletmenin süreçten dolayı kapandığı ve işlerinin durma noktasına geldiğini tespit ederse kısa çalışma ödeneği verilecek.

İş-Kur’un Web Sitesi üzerinde konuyla ilgili gerekli bilgilerin yayınlanacağını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği Sistemi’nin Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ekonomik istikrar paketinde yer aldığını ifade etti.

Taseronhaber.com olarak Kısa Çalışma Ödeneği’yle ilgili biraz araştırma yaptık. İŞKUR’un Web Sitesinde kısa çalışma ödeneğiyle ilgili bir sayfaya ulaşmak için tıklayın.

Kısa Çalışma Ödeneği bir iş yerinde en az 12 ay sigortası olan bir çalışana devlet tarafından çalışmadığı süreçte verilen bir yardım olarak dikkat çekiyor. Miktarı belirlenirken çalışanan son 12 aylık primine esas kazançları dikkate alınıyor. 12 aylık kazançları hesaba alınarak günlük brüt kazancı tespit edilen çalışana bunun yüzde 60’ı kadar kısa çalışma ödeneği veriliyor.

Her ayın 5’inde ödenecek Kısa Çalışma Ödeneği işçinin kendisine PTT yoluyla ödeniyor. İŞKUR’un Web Sitesi’nde yer alan bilgilere göre asgari ücretle çalışan ve son 12 aydır kesintisiz bir şekilde primi yatırılan bir çalışanın aylık olarak alacağı damga vergisi kesildikten sonra 1,752 TL’ye tekabül ediyor.

Kısa Çalışma Ödeneği’nin süresi normalde 3 ay. Gerek duyulduğunda bakanlık tarafından işsizlik ödeneğinden alınan parayla bu süre 6 aya kadar uzatılabiliyor.

İşsizlik ödeneğiyle ilgili detayların yarın İŞKUR’un Web Sitesi’nde yayınlanacak yeni bir duyuruyla tam olarak netleşmesi bekleniyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı