Kamu Haberleri

Kaşıkçı davasında skandal: Savcı katilin akrabası

Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğunda Suudi yetkililer tarafından vahşice öldürülen Cemal Kaşıkçının katillerinin de arasında bulunduğu 20 şüpheliye yönelik İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Dava dosyasına giren belgelerde Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Dr. Agnes Callamardın 29 Ocak 2019 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidanla yaptığı görüşmenin dökümüne dair ayrıntılar ortaya çıktı.

GÖRÜŞME 1 SAAT SÜRDÜ

Dava dosyasındaki görüşmeye dair tutanakta, görüşme talebinin Callamarddan geldiği vurgulandı. Saat 10.00da başlayan görüşme 11.00 sularında sona erdi. Görüşmede Callamardın yanında getirdiği bir tercümanın yanısıra İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, Cumhuriyet Savcısı Necip Sarı ve savcılığın temin ettiği tercüman olmak üzere 6 kişinin bulunduğu belirtildi.

SUUDİLER BELGE VERMEDİ

Tutanağa göre görüşme Callamardın davanın ne zaman açılacağını sormasıyla başlarken, Başsavcı Fidan bu soruya uluslararası adli yardım anlaşmaları gereğince Suudi Arabistandan şüphelilerin ifadelerinin istendiği, ancak olumlu geri dönüş olmadığı cevabını verdi. Callamard iki ülke arasında herhangi bir adli yardımlaşma olup olmadığını sorarken, Fidan bu soruya da, “Var, Suudi Arabistanın talep ettiği hususlar kapsamında Suudi Arabistan ülkesine yardımcı olduk. Ancak bunun karşılığında soruşturma dosyamıza konu herhangi bir belge alabilmiş değiliz” dedi.

UTANMADAN TELEFONU İSTEMİŞLER

Callamard görüşmede Fidana “Suudi Arabistandan talep ettiğiniz hususlar nedir?” sorusunu yöneltti. Fidan ise bu soruya talep ettikleri hususları bir klasör haline getirerek kendilerine ilettiklerini, Suudilerin Kaşıkçının içerisinde cep telefonu ve bilgisayarının da olduğu dijital materyalleri talep ettiklerini, ancak soruşturma dosyası kapsamında bu talebin reddedildiğini dile getirdi.

OBJEKTİFLİĞİ KALMADI

Başsavcı Fidan, kendisi ve ekibinin de cinayete dair çalıştığını ve tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarmak için bir ekip kurduklarını söyleyen Callamarda, önemli bir bilgi verdi. Fidan, Suudi Arabistanda yürütülen davada soruşturan ve soruşturulan kişilerin akraba olduklarını, Suudi Başsavcı Suud El Mucep, şüpheliler Adli Tıp Uzmanı Dr. Salah Muhammed Al Tubaigy ve Mahir Abdülaziz Mutrebin Suud ailesine mensup olduğunu, dolayısıyla adli yargılamanın objektifliğini yitirdiğini söyledi.

Callamard: Devlet suçu

Fidan görüşmede, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selmanın “Bu cinayet benim sorumluluğumdadır” açıklamasına ilişkin Callamardın ne düşündüğünü sordu. Callamard bu soruya, bu suçun bir devlet suçu olarak tanımlanması gerektiğini, Suudi Arabistanın öldürmeden sorumlu olduğunu, Selmanın suç için kişisel sorumluluk almak istemediğini söyledi.

TÜRKİYEDEKİ YARGILAMA ÇOK ÖNEMLİ

Callamard, Türkiyedeki yargılamanın Suudi Arabistandaki yargılamanın kapalı olmasından dolayı çok önemli olduğunu belirterek, “Adalet ve gerçek için Türkiyedeki dava oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı. Fidan ise bu sözlere karşın, “Gerçeğin ortaya konulmasını sağlamak için çalışacağız, birçok kişi olayın gerçek yüzünün gösterilmesini istemiyor” ifadeleriyle karşılık verdi.

Mustafa Sait Özkan

Yeni Şafak

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı