Taşeron Haber

Kars ve Van’da verilen yemekler iki ilin korona sayılarını fırlattı!

Kars ve Van’da verilen yemekler iki ilin korona sayılarını fırlattı!
16 Mayıs 2020 - 16:13

“Korona virüs bulduğu her fırsatı değerlendirir.” sözünün ne kadar doğru olduğu Kars’ta ve Van’da ortaya çıktı. Zira Kars Türkiye’nin vaka sayısı olarak en az  vakanın görüldüğü illerinden biriyken Korona Virüse yakalanıp sonradan iyileşen bir kişinin boğa keserek bunu kutlaması ve insanları yemeğe davet etmesi üzerine kentte bir anda vaka sayıları fırladı. Geçtiğimiz günlerde de vaka sayısı 200 civarında olan ve vakaların bitme noktasına geldiği Van’da da bir köyde vefat eden bir kişinin taziyesine gelenlere verilen akşam yemeği sonrası o mahallede 103 yeni vaka tespit edilmiş ve şehir merkezinde görülmeyen salgın şehir merkezinde 5 ayrı mahalleye de sıçramış olmuştu.

KARS’TA VERİLEN YEMEK KENTİN BAŞINA BELA OLDU

Kars’ta 30 civarında toplam korona virüs vakası varken, bir anda hızlı bir yükselişle 176 vakaya çıktı. 146 yeni vakanın nedeni ise taburcu edilen bir korona virüs hastasının boğa keserek insanları yemeğe davet etmesi. Davete gelenlerden 146 kişide yeni pozitif vaka tespit edildi.

Kars bu vatandaşın verdiği yemek nedeniyle Türkiye’de vaka artışının en hızlı yaşandığı 9. il olarak listeye girerken, Karslılar da bu tür ihmallere karşı oldukça tepkililer. Herkesin bir araya gelmemeye, maske takmaya ve sosyal mesafeyi koruması gerektiğine dikkat çeken Karslı vatandaşlar “Bir kişinin yanlışının bedelini bütün Kars ödüyor.” diyerek duruma tepki gösterdiler.

Kars’ta polis ekipleri de devriye atarak vatandaşa evde kalmasını ve kentteki durumun ciddiliğini hatırlatıyorlar. Vatandaşları duyarlı olmaya davet eden polis ekipleri, vatandaşlara çıkarıp attıkları maskelerini yere atmama uyarısında da bulunuyorlar.

Toplam 7 kişinin korona virüs nedeniyle Kars’ta hayatını kaybettiği belirtilirken, mevcut vakalarında 56’sının evlerinde, 53’ünün de karantina yurtlarında durumlarının takip edildiği açıklandı. 60 vakanında hastanede tedavi gördüğü belirtilirken, kentte yoğun bakımda olan hasta olmadığı açıklandı. Virüsün kente özellikle büyükşehirlerden gelenler aracılığıyla bulaştığına dikkat çekilirken bu virüsle ancak tedbirlere harfiyen uyarak başedilebileceği uyarısı yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde de Van’da Ortanca Mahallesi’nde vefat eden bir vatandaş için evinde taziye kurulmuş ve gelenlere taziye yemeği verilmiş ve ardından yapılan Filyasyon çalışmalarında ilk önce 6 pozitif vaka tespit edildikten sonra temaslılarına da test yapıldığında toplam vaka sayısı 103 kişiye çıkmıştı.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.