Kamu Haberleri

‘Kapalı Maraş’ yıl sonunda açılacak

KKTCnin hak ve menfaatlerini korumak üzere Doğu Akdenizde üst üste kritik hamleler yapan Türkiye, KKTCnin ekonomik olarak gelişmesi ve kalkınması için önemli bir adım daha atıyor. Önceki gün Ankarayı ziyaret eden KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelirken, görüşmenin ana gündem maddeleri arasında Kapalı Maraşın yeniden açılması da yer aldı. Toplantıda Kapalı Maraşın en kısa sürede açılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması konusunda ortak karar alındığı açıklanırken, bir süredir devam eden çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağı ve 46 yıldır kapalı olan bir dönemin turizm merkezi Maraşın yeniden hizmete gireceği bildirildi. Maraşın açılması için geçtiğimiz yıl temmuz ayında Türkiye ve KKTC ilk girişimde bulunulmuştu. Ardından yapılan araştırmalarla bir yol haritası belirlenmiş ve envanter çalışması yapılmıştı.

İMAR ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Covid-19 salgını sebebiyle bir süredir sekteye uğrayan girişimlere bundan sonraki süreçte hız verilecek. KKTC hükümeti ve Türkiyenin iş birliği içinde şehrin onarımını, altyapısının yenilenip yeniden imar edilmesi için çalışmalar gerçekleştirilecek.

Ayrıca şehirde yapılan envanter çalışmasında gayrimenkullerin büyük bölümünün KKTCdeki vakıflara ait olduğu belirlendi. Maraşta Rum ve İngilizlere ait turistik otel ve konutlar ile arsalar da bulunuyor. Maraşın açılması sürecinde mülklerin sahip ve mirasçılarından KKTCdeki Taşınmaz Mal Komisyonuna başvurmaları istenecek. AİHMin onay verdiği komisyon, mülkiyet davaları için iade, takas ya da tazminat kararı alıyor. Maraşta işletmesi bulunan İngiliz, ABD ve Alman şirketlerine de aynı çağrı yapılacak, imara katkı karşılığı malları iade edilebilecek.

Erdoğan, Tatarı kabul etti

Ankarada önceki gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye temaslarını sürdürüyor. 11 Ekimde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday da olan Ersin Tatar, dün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın misafiriydi… İstanbul Çengelköydeki Vahdettin Köşkünde yapılan görüşme basına kapalı gerçekleşti.

10 MİLYAR DOLARLA CANLANACAK

Akdenizin Las Vegası

Sekiz kilometre uzunluğunda kumsalı olan Maraş, 1974ten önce Akdenizin Las Vegası olarak biliniyordu. Şimdilerde Hayalet Şehir diye nitelendirilen şehir, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sonrası BM Güvenlik Konseyinin aldığı karar uyarınca iskana kapatılmıştı. Maraşın eski haline dönüşü için yaklaşık 10 milyar doların yeterli olacağı hesaplanıyor. O dönem yılda 750 bin turist gelen Maraşta 1974ten önce 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu. Rum turizminin yüzde 58i bu bölgedeydi.

Selçuk Böke

Türkiye

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı