Kamu HaberleriTaşeron Haberleri

Kamu işçileri ve taşeron işçilerin tediye ödemesi ne zaman yapılacak?

Yüzbinlerce işçinin gözü kulağı bu haberde. Her yıl ödenen işçilerin tediye ödemelerinin ne zaman hangi tarihte yapılacağı işçiler tarafından merakla bekleniyor.

Yüzbinlerce işçinin gözü kulağı bu haberde. Her yıl ödenen işçilerin tediye ödemelerinin ne zaman hangi tarihte yapılacağı işçiler tarafından merakla bekleniyor.

Kamuda çalışan işçiler için tediye adı verilen 52 günlük çalışmalarına denk gelen ödeme 4 takside bölünerek 1 yıl içinde ödeniyor. 2020 yılının tediye ödemesinin ne zaman yapılacağı merakla bekleniyor.

Kamu işçilerine ve taşerondan kadroya geçen işçilere tediye ödemesinin ne zaman yapılacağı merakla bekleniyor. En az 913 liralık bir ödeme bekleyen işçiler pozisyonlarına göre ne kadar tediye alacaklarını merak ediyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılacak tediye ödemesinin ilk taksidinin Şubat ayı içinde ödenmesi bekleniyor. Ocak ayı içinde ödenmesi gerektiği yönünde haberler vardı fakat bu ödeme gerçekleşmedi.

İlk taksitte çalışan bir işçinin 13 günlük çalışma ücretine denk gelen bir ücret ödemesi yapılacak. Bu kapsamda 13 günlük bir asgari ücretlinin tediyesi en az 913 liraya denk geliyor.

Brüt maaşı 3 bin TL olan bir kamu işçisine 929 TL, 3.500 TL bir brüt maaşı olan kamu işçisine de 1.084 TL, 4.000 TL brüt maaşı olan kamu işçisine 1.239 TL ilave tediye ödemesi yapılacak.

 

TEDİYEYE HACİZ KONULABİLİR Mİ?

Tediye ödemelerine haciz konulamıyor. Bu konuda Yargıtay’ın aldığı bir emsal karar var.  Tediyelerden sigorta primi kesilebiliyor ve aynı zamanda Damga vergisine tabi olarak bir kesinti yapılabiliyor.

Tediye hesaplanırken fazla mesai, çocuk yardımı, ayni yardımlar yada evlilik gibi ücretler dikkate alınmıyor. İlave tediye işçinin temel ücretinin aylık değerine göre yapılıyor.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER TEDİYE ALABİLİR Mİ?

Bu sorunun cevabı da evet. Taşeronken kadro alıp kadrolu işçi olanlar da tediye ödemesi alabiliyor. Taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine kadrolu olarak geçirilenler bu kurumların tediye ödeme zorunluluğu olmadığı için tediye hakkından faydalanamayacaklar.

NE ZAMAN YATIRILACAK?

Tediyeler kanunla hüküm altına alınmış durumda. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı’nın ödeme kararının yayınlanmasının akabinde tediye ödemeleri yapılacak. Bu ödemelerin Şubat ayı içerisinde olabileceği belirtiliyor.

 

Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre ilave tediyelerin ilk yarısı 31/1/2020 diğer yarısı 22/5/22020 tarihinde ödenecek

 

25 Ocak 2020 CUMARTESİ

Resmi Gazete Sayı : 31019 CUMHURBAŞKANI KARARI

Karar Sayısı: 2061 1- 4/7/1956 tarihli ve 6772 sayılı Kanun kapsamına giren kuramlarda çalışan işçilere 2020 yılında, mezkür Kanunun 1 inci maddesine göre yapılacak ilave tediyenin birinci yarısının 31/1/2020, diğer yarısının 22/5/2020 tarihinde ödenmesine, 2- Söz konusu işçilerden maden işletmelerinin münhasıran yer altı işlerinde çalışanlarına 2020 yılında, aynı Kanunun 2 nci maddesine göre ayrıca yapılacak ilave tediyenin tamamının 23/12/2020 tarihinde ödenmesine, 6772 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.

 

 

 

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı