Ekonomi Haberleri

İzmir Aliağa Çandarlı Otoyolu emlak piyasasını hareketlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi açılışını yaptığı ve İzmir’e yeni bir nefes getiren İzmir-Aliağa-Çandarlı otoyolu geçtiği bölgelerdeki emlak piyasasını hareketlendirdi.

Türkiye’nin bir çok yerinde örneğini gördüğümüz, Kanal İstanbul’da yaşanılana benzer bir hareketlenme bu otoyolun geçtiği hat üzerindeki emlak piyasasında oldu.

Çandarlı Limanı Katalizör etkisi yaptı

Özellikle Çandarlı Limanı’nın yapılmasıyla birlikte çalışanların kalacağı konut ihtiyacı o bölgedeki inşaat sektörünü canlandırdı. Faizlerinde inmesiyle kredi alanlar buralarda konut yaptırmanın ve konut almanın hayalini kuruyorlar.

1+1 konutların fiyatı Çandarlı’da 100 bin liranın üstünde

Otoyolun yapılmasıyla birlikte o bölgedeki emlak piyasasının nasıl hareketlendiği araştıran bir emlak sitesi, fiyatların yüzde 45’e varan oranlarda arttığını tespit etti. Örneğin Menemen’den mevcut konut fiyatlarının fiyatlarında artış yaşanırken, Çandarlı’da 1+1 ve 2+1 konut fiyatlarında yüzde 30’a varan bir yükseliş oldu.

Menemen’de 2 yılda yüzde 40’lık artış var

İzmir’i hem Aliağa Limanı’na hemde Çandarlı Limanı’na bağlayan ve yolculuk süresini 40 dakikaya düşüren otoyol sayesinde buralar daha yaşanılır bir hale geldi. Araştırmalara göre İzmir Menemen’deki konutlar 1 yılda yüzde 12’ye varan değer kazandı. Bu oran 2 yılda yüzde 40’a yakın bir rakam olarak dikkat çekiyor. Bu da 200 bin liralık bir evin fiyatının 280 bin TL’ye çıktığı anlamına geliyor.

Fiyatlar artmaya devam edecek

Konut fiyatlarındaki yükselişin 2 yıl önce başladığı ve devam ettiği belirtiliyor. Yükseliş devam etmesini bekleneyen gayrimenkul satıcıları, rakamların yukarı tırmanmaya devam edeceğini belirtiliyorlar.

Bu rakamlar hayal edilmeyen rakamlar

Çandarlı bölgesinde 1+1 konut fiyatlarının bile 130 bin liralara dayandığını ve bu rakamların bu bölgeler için hayal edilemeyecek rakamlar olduğunu söyleyen emlakçılar, uzun vadede bu rakamların daha da yukarı çıkabileceğini, otoyolla birlikte hem turizmin hemde sanayinin buralara ham madde aktaramının rahatladığını belirterek, önümüzdeki yıllarda bu bölgelere yatırımların daha da artarak devam etmesinin beklendiğini ve bölgede yükselen inşaat sayısının daha da artacağını görüşündeler.

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı