Taşeron Haber

İstanbullu maske taktı

İstanbullu maske taktı
12 Mart 2020 - 10:19

Korona Virüslü hasta hangi ilde bilinmiyor fakat bir haber kanalında spikerin ‘İstanbul’daki hasta’ diye söylemesi kafaları karıştırdı. Spikerin dili mi sürçtü yoksa ağzından mı kaçırdı bilinmez ama İstanbullular diğer şehirlere göre daha tedirgin. Zira 15 Milyonun üzerinde insanın yaşadığı büyük bir metropol olan İstanbul’da özellikle toplu taşıma araçlarında insanlar maske takıyorlar.

El dezenfektanı da kullanan vatandaşlar virüse karşı kendilerince önlem aldıklarını belirtiliyorlar. Uzmanlar özellikle toplu taşıma araçlarında herkesin tutunduğu kollardan demirlere kadar ellerinizle temas ettiğinizde elinizi yüzünüze sürmemenizi ve indikten sonra mümkünse dezenfektanla, mümkün değilse ilk fırsatta sabunlu suyla yıkamanızı öneriyorlar.

BİLİM KURULU ÜYESİ ATEŞ KARA: ÜLKEMİZDE BULAŞIR BİR SALGIN YOK

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara’da yaptığı açıklamada sağlıklı kişilerin maske takmasına gerek olmadığını belirtti. Kişi d grip yada soğuk algınlığı şikayeti varsa bu durumlarda maske takmasının uygun olduğunu belirterek, herkesin maske takmasının insanları tedirgin edeceğini söyledi.  “Endişelenin ama panik yapmayın” diyen Ateş Kara, ülkemizde bir vaka görüldüğünü ve bunun Avrupa’dan bu virüsü getirdiğini söyleyerek, “Bu virüsün ülkemizde bulaşır olduğunu göstermiyor. Virüslü bir kişi var, o da erken teşhis edildi ve ailesiyle birlikte karantina altında tutuluyor. Hastamızın durumu da gayet iyi. Araştırmalara göre virüslü bir kişi bunu en fazla 4 kişiye bulaştırabiliyor. Biz bu hastamızı erken yakaladık ve çok dolaşım yapmadan tanıyı koyup gözlem altına aldık. Bu nedenle panik yapacak bir durum yok. Şu an Türkiye’de virüs salgını var diyemeyiz. Sadece 1 kişi de görüldü o kişi de karantina altında tutuluyor.” Dedi.

SAĞLIK BAKANI: İLİ AÇIKLASAYDIK HERKES ORAYA YOĞUNLAŞACAKTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da yaptığı açıklamalarda “Sorun küresel mücadele ulusal” diyerek Türkiye’nin virüsle baş etmede başarılı olduğunu ifade ederek, temizlik ve hijyen konusunda hassasiyetlerin artırılmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Virüsün olduğu ili neden açıklamadıkları sorulan Sağlık Bakanı Koca, “Eğer ili söyleseydik herkes o ile yoğunlaşacaktı. Diğer iller bizde virüs yok sorun yok diye algılayıp rahatlayabilirlerdi. Şu an il açıklanmadığı için herkes en üst düzeyde önlemlerini alıyor.” Dedi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.