Taşeron Haber

İstanbul’da yapılan operasyonla El Bab’daki Türk askerine saldırı önlendi

İstanbul’da yapılan operasyonla El Bab’daki Türk askerine saldırı önlendi
05 Mart 2020 - 13:38

Suriye’de Türk askerlerine saldırı hazırlığında bulunulduğu İstanbul’da yapılan bir operasyonla ortaya çıktı ve hemen harekete geçilerek saldırı son anda engellendi. İstanbul Başakşehir’de başlayan saldırı girişiminin izini takip eden Jandarma El Bab’da bir depoya baskın yaparak saldırıyı son anda engelledi.

ÇAMAŞIR SUYUYLA KAMUFLE ETMİŞLER

TRT Haber’in aktardığı bilgiye göre Jandarma ekipleri Başakşehir’de bir tıra 20 ton civarında patlayıcı yapımında kullanılan nitrik asit yüklendi. Bidonlara doldurulan nitrik asit fark edilmesin diye üstüne başka bidonlarda çamaşır suyu yüklendi.

GAZİANTEP’TE KİMYA FABRİKASINDA ÇALIŞAN 2 SURİYELİ…

Bu şekilde kamufle edilen tır Kocaeli’de kontrolden geçmeyi başararak Kilis’e gitti. Kilis’teki Çobanbey Gümrük Kapısı’na götürülen tır sınırı geçemeden yapılan bir operasyonla ele geçirildi ve içinde nitrik asite el konuldu. Tır şoförü ve nakliyat firmasının sahipleri göz altına alınarak sorguya alındı ve Gaziantep’te bir kimya fabrikasında çalışan 2 Suriyelinin terör örgütleriyle işbirliği yaptığı ve onlara patlayıcı ham maddesi gönderdiği tespit edildi.

DEPONUN SAHİBİ GÖZALTINA ALINDI

Sorguların ardından jandarma ekiplerinin son operasyonuda El Bab’da Türkiye’den götürülecek malzemenin teslim edileceği depo oldu. Buradaki operasyonda deponun sahibi Suriyeli gözaltına alındı. Depoda çok sayıda amanyum nitrat ve sıvı kimyasalların ele geçirildiği öğrenildi.

RUSYA’NIN SALDIRILARI SÜRÜYOR

Öte yandan İdlib’deki insalık katliamı da sürüyor. Dün gece Rus uçakları sivilleri hedef aldı. Bir tavuk çiftliğine sığınan sivilleri hedef alan Rus Jetleri, 16 sivil vatandaşın hayatını kaybetmesine neden oldu. Tam da Putin ve Erdoğan’ın görüşeceği güne denk getirilen saldırıyla Türkiye’ye ne mesaj verilmek istendi?

18 YARALI VAR ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Rusya Türkiye’nin İdlib harekatı başladığından beri 2 kezdir sivilleri Rus uçaklarıyla vuruyor. 18 yaralının da olduğu çiftlikte arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve yıkılan çiftliğin enkazının altında başka insanlarında olabileceği belirtiliyor.

2 binden fazla sivil hayatını kaybetti

17 Eylül 2018’deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib’e saldırılarında 2 bin civarında sivil can verdi. Ocak 2019’dan bu yana göç edenlerin sayısı 2 milyona yaklaştı.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.