Taşeron Haber

İstanbul’da maskeli dönem başladı! Maske takmamanın cezası ne kadar?

İstanbul’da maskeli dönem başladı! Maske takmamanın cezası ne kadar?
04 Nisan 2020 - 15:20

Virüsün Türkiye’deki merkezi İstanbul’da polis ekipleri otobüs, metro, metrobüs, Marmaray ve şehir hatları vapurlarında denetimler yaparak maske kontrolü yaptı. Genel olarak maske takılmasıyla ilgili kurala uyulduğu gözlendi.

İstanbul’da yoğunluğun yaşandığı noktalarda yapılan maske denetimlerinde bazı vatandaşların maske takıldığı görüldü. Bunun üzerine polis ekipleri maske takmayanlara maske verdi ve maske takmaları konusunda uyardı.

Marmaray’a maskesiz yolcu alınmazken, biniş noktalarındaki büfe ve seyyar satıcılar maske satmaya başladılar. Maskelerini alarak Marmaray’a binen vatandaşlar tedbirlerden yana memnun  olduklarını ve herkesin virüsle baş etmek için kendine düşeni yapması gerektiğini söylediler.

Binmek için toplu taşıma bekleyen bazı vatandaşların zaman zaman maskelerini çıkarıp bir süre sonra tekrar taktıkları gözlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam açıkladığı toplu taşımada maske takmayla ilgili kuralı sonrası, İETT Genel Müdürlüğü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla stoklardaki tüm maskelerin İstanbul’da toplu taşımayı kullanan maskesiz vatandaşlara dağıtıldığını açıkladı.

İBB yetkilileri toplu taşımanın olduğu noktalarda denetimler yaparak gördükleri eksikliklerin düzeltilmesi için gerekli talimatları verdiler. Her gece toplu taşıma araçlarının dezenfekte edildiğini söyleyen İBB yetkilileri, yoğun peronlarda da aynı işlemlerin yapıldığını söyledi.

Ekrem İmamoğlu açıkladı: Metro girişlerinde termal kamera kontrolü

Yine bugün Ekrem İmamoğlu’nun Twitter hesabından açıkladığı yeni bir önlem ortaya çıktı.Tüm metro istasyonlarının giriş noktalarına termal kamera sisteminin yerleştirildiğini açıklayan Ekrem İmamoğlu bununla ilgili fotoğraflarda paylaştı.

Termal Kamera Sistemi’nde ateşi yüksek çıkan kişilerin toplu taşıma araçlarına alınmayacağını söyleyen İmamoğlu, İstanbul halkında 100 bin adet maskenin ücretsiz olarak dağıtılacağını söyledi.

Ateşi yüksek çıkan vatandaşların sağlık kuruluşlarına yönlendirileceğini söyleyen Ekrem İmamoğlu, sistemin şu an Yenikapı, Üsküdar ve Kirazlı metro hatlarına kurulduğunu ve kısa sürede diğer metro istasyonlarının tamamına termal kameraların yerleştirileceğini açıkladı.

MASKE TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Maske takmamanın cezasının ne kadar olduğuyla ilgili net bir bilgi yok. Önümüzdeki günlerde polislerin kesecekleri cezalardan bu miktarın ne kadar olduğunu öğreneceğiz.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.