Gündem Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çiftçinin satamadığı ürünü alıp halka ücretsiz dağıtacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden geçtiğimiz gün Kemal Kılıçdaroğlu'nun çiftçi temsilcileriyle görüşmesi sonrası flaş bir adım geldi.

Elindeki ürünü satamayan çiftçilerin mallarını hal fiyatı üzerinden satın alacağını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu toplanan ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere dağıtacak bir proje başlatıyor. Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde hükümete seslenerek, açıklanan ekonomik paketlerde çiftçiye yeterli desteğin verilmediğini belirterek, çiftçinin borçlarının 6 ay ertelenmesini istemişti.

Ekrem İmamoğlu Başkanlığı’ndaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi çiftçilere yönelik başlattığı yeni bir çalışmayla ürününü satamayan çiftçilere destek olmak ve üretimi desteklemek adına seferberlik olarak adlandırılan bir uygulamaya başlıyor.

Çiftinin satamadığı ürününü alacağını açıklayan İBB, haldeki fiyatlar üzerinden aldığı ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracak. İBB’den yapılan açıklamada yardıma muhtaç İstanbullu ailelerin ihtiyacını karşılama görevinin yerine getirileceğini, hemde elindeki ürünü satıp bitiren çiftçinin yeni üretime geçmesinin sağlanacağına vurgu yapıldı.

Sosyal yardıma ihtiyacı olan ailelere ücretsiz olarak dağıtılacak ürünlerle ilgili olarak Ekrem İmamoğlu’nun çiftçiye destek anlamında belli kalemlerde hibe desteği yapacağı da belirtiliyor. Tohum, gübre, damla sulama sistemleri gibi çiftçiye yük olan kalemlerle ilgili hibeler yapılacağını açıklayan İBB yazılı açıklamasında, çiftçilerin Ziraat Mühendileri’nden bilgi ve destek alabileceklerine dikkat çekerek, çiftçinin satamadığı ürün olduğunda İBB devreye girecek ve bu ürünleri alarak halka bedava dağıtacak.

Projeyle güçlü bir yardımlaşmanın sağlanmış olacağına dikkat çekilirken, İstanbul’da en iyi yetişen domates, salatalık, biber, patlıcan ve karpuz tohum ve fidelerinin çiftçilere dağıtılarak destekleneceğini açıklayan İBB, uzman ziraat mühendisleri tarafından üretim aşamasında yönlendirmeler yapılacağını ifade ederek, bu tarz tarımsal üretimlerin olduğu mahallerin muhtarlarıyla ve çiftçileriyle görüşmelerin başladığına dikkat çekildi.

1500 dekarlık alanı kapsayacak çalışmayla ilgili olarak 1-15 Mayıs tarihleri arasında fide ve tohumların toprakla buluşacağını ve muhtarlık ve kooperatiflerde kaydı bulunan çiftçilere bedava dağıtılacağını açıklayan İBB, isteyen çiftçilerinde 0505 474 32 35 numaralı telefondan kayıt yaptırabileceklerini açıkladı.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı