Taşeron Haber

Irak İran sınır kapısını kapattı uçuşları durdurdu

Irak İran sınır kapısını kapattı uçuşları durdurdu
21 Şubat 2020 - 12:21

İran’dan gelen Korona Virüs ölümleri haberlerinin ardından komşu ülkeleri telaş sardı. Irak İran’la olan sınır kapısını kapatma kararı alırken, Türkiye’nin nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor. İran’a sınır olan Van’da ise sosyal medyada #iransınırlarıkapatılsın etiketiyle paylaşımlar yapılarak bakanlığın bu kararı alması isteniyor.

Irak komşusu olan İran ile 3 günlüğüne sınır kapılarını kapatma kararı aldı. İran’da görülen Korona Virüsü sebebiyle tedbir olarak alınan bu kararla beraber İran vatandaşlarına vize verilmemesi kararı da alındı.

İkinci bir duyuruya kadar İran vatandaşlarına vize verilmeyeceğini açıklayan Irak İçişleri Bakanlığı, buna neden olarak İran’da Corona virüsünden 5 kişinin hayatını kaybetmesini gösterdi.

Irak Sınır Kapıları’nda da benzer bir uygulamaya giderek 3 gün boyunca hiçbir sınır kapısından İranlı vatandaşların Irak’a girmelerine izin verilmeyeceğini açıkladı.

İran’dan Irak’a geçişlerde tek bir istisna bırakıldı o da Irak’ın kendi vatandaşları için. Irak İran’la ithalatın devam edeceğini de açıkladı. Hava seferlerini de askıya alan Irak İran’la gidiş-dönüş tüm uçak seferlerinin askıya alındığını açıkladı.

VAN’DA TEDİRGİNLİK VAR

Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona Virüsü’nde ölü sayısının 2 bini geçmesi ve Van’ın komşusu İran’da 5 kişinin virüsten dolayı yaşamını yitirmesi sonrası Van’da ardı ardına Van Valiliği tarafından olağanüstü toplantılar yapılarak alınacak tedbirler belirleniyor. Van’da virüse karşı ambulans hazırlığı ve bir hastane de özel alan hazırlığı yapılmış durumda. Kapıköy Sınır Kapısı’nda Korona Virüs taşıdığından şüphelenilen biri tespit edilirse özel donanımla ambulansla Van Bölge Hastanesi’ndeki özel alana  getirilecek.

İran’daki can kaybının 9’a çıktığı konuşuluyor ve Vanlı vatandaşlar sosyal medyada #iransınırlarıkapatılsın etiketiyle Valiliğe ve Bakanlığa çağrıda bulunuyorlar. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez Sınır Kapılarına termal kameralar yerleştirme talimatı verdi. Sınır kapısında özel bir sağlık odası ve çalışan personelin koruyucu maskelerle çalışma ve eğitimden geçirilmesi gibi bir dizi tedbirin alındığı Van’da virüsün Van’a sıçrama olasılığı tedirginliği var. Van Valiliği İç İşleri Bakanlığı’na durumu bildirerek görüş istediğini açıkladı. Bakanlıktan sınırların kapatılması konusunda bir karar çıkıp çıkmayacağının bugün belli olması bekleniyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.