Kamu Haberleri

İntihar mı, cinayet mi? Parmak izleri olayı çözecek

Milliyetten Paşa Alyurtun haberine göre: Ankara Keçiörende 3 Haziranda “Aleyna Çakır” ismiyle bilinen Sema Esen (21) evde tavana asılı halde ölü bulundu. Genç kızın yakınları intihar olarak değerlendirilen olayın cinayet olduğunu öne sürüp, zanlı olarak Aleynanın erkek arkadaşı Ümitcan Uygunu (22) işaret etti. Aleynanın ölümünden 1.5 ay önce Ümitcan Uygun tarafından darbedildiği için şikayetçi olduğu da ortaya çıktı. Genç kız daha sonra şikayetini çekti ama savcılıkça Uygun ve arkadaşı Enes Ö.nün, Aleynanın evine zorla girerek tehditler savurduğu olayla ilgili, “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan iddianame hazırlandı. İddianamede, Aleyna ile Uygunun sevgili olduğu, suç tarihinden üç gün önce ayrıldıkları, olay günü 04.00 sıralarında şüphelilerin eve zorla girdiği kaydedilirken, Uygunun “Seni öldüreceğim” diyerek tehditte bulunduğu ifade edildi.

Beni öldürür

6 Haziranda polise tanık olarak ifade veren F.U. temizlik için evine gittiğinde genç kızın “Ağabeyim bana para gönderiyor, o parayı da Ümit alıyor. Abla ölümüm bu şahıstan olur” dediğini söyledi. Genç kız ile kardeş ilişkilerinin olduğunu dile getiren H.T.P. ise ifadesinde “Aleyna, Ümitcanın kendisini darp ettiğini söylerdi ve vücudundaki darp izlerini gösterdiği olurdu” dedi. H.T.P., Aleynanın kendisine bir video izlettiğini, bu videoda Uygunun ağzına silah dayadığını gösterdiğini belirtti.


Yanında not bulundu

Adli Tıp Kurumunca Aleynanın ölümüyle ilgili hazırlanan raporda, genç kızın vajinal sürüntü örneğinde az sayıda sperm hücresi, tırnaklarında da erkek DNAsı çıktığı belirtildi. Bu soruşturma sürerken önceki gece Ümitcan Uygunun annesi Gülay Uygunun (48) silahla başından vurulmuş cansız bedeni, Ankara Bağlumda dağlık alanda bulundu. Gülay Uygunun yanında intihar notu olduğu belirtildi. Polis, anne Uygunun ölümüne ilişkin incelemelerini sürdürüyor. Olayın cinayet mi intihar mı olduğunu silah üzerinde yapılacak parmak izi ve kriminal incelemeler aydınlatacak. Ümitcan Uygun ile babasının da ifade vereceği öğrenildi. Gülay Uygun dün otopsinin tamamlanmasının ardından Ankarada toprağa verildi. Törene, Gülay Uygunun eşi, Ümitcan Uygun ve diğer iki oğlunun yanı sıra yakınları katıldı.

Yazı örneği alındı

Savcının talimatıyla, olay yerinde bulunan intihar notunun Gülay Uyguna ait olup olmadığının belirlenmesi için yakınlarından el yazısı örnekleri alındı. Uygunun otopsisinde kafasının sağ tarafında bir adet ateşli silah yarası olduğu belirlendi. Uygun ailesi, anne Uygunun hakkındaki iddiaları kaldıramadığı için intihar ettiğini ileri sürdü. Baba Durak Uygun, “Benim eşim o kadar gururlu ki dayanamadı. Onları Allaha havale ediyorum” derken, Ümitcan Uygun da, “Annem suçlamalar yüzünden kafasına sıktı” ifadesini kullandı. Çocuk eğitmeni olduğu belirtilen Gülay Uygun hakkında bir görgü tanığı, “Yurtta çalışan Ümitin annesinin, kızları gece yaşamına yönlendirdiğini duydum” demişti. Bunun üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca çalışma başlatıldığı belirtilmişti.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı