Taşeron Haber

İngiltere’ye Türkiye’den gidecek 84 tonluk malzeme krize dönüştü!

İngiltere’ye Türkiye’den gidecek 84 tonluk malzeme krize dönüştü!
21 Nisan 2020 - 18:05

Son gelen haberlere göre Cumartesi İngiltere’de olması beklenen yardımlar hala İngiltere’ye ulaşmadı ve ülkede Sky News’e konuşan İngiliz kaynaklar gecikmenin Türkiye’den kaynaklı olmadığını tamamen İngiltere’den kaynaklanan sebeplerle malzemelerin gelmediğini açıkladı.

Koruyucu ekipman konusunda büyük sıkıntı yaşayan İngiltere Hükümeti, ülkede patlak veren Türkiye’den gelecek malzeme kriziyle ilgili yavaş davranmakla suçlanıyor. Sky News kanalına konuşan bir İngiliz Yetkili, 84 tonluk malzeminin gecikmesinin İngiltere’den kaynaklı olduğunu ve Resmi olarak Türkiye’ye Pazar gününe kadar bir yardım talebinde bulunulmadığını açıkladı. Açıklama sonrası İngiliz Hükümeti’ne ateş püsküren sağlık çalışanları, böyle bir gecikmenin neden yaşandığı hükümetin açıklamasını istediler.

“Mevcut koruyucu kıyafetlerinizi yıkayıp tekrar giyin” diyen mevcut hükümete tepkili olan sağlık çalışanları, geçtiğimiz Cumartesi günü yardımların İngiltere’de olmasını bekliyordu. Fakat hükümetin Türkiye’ye Pazar gününe kadar resmi talebi iletmediği ve Türkiye’den kaynaklanan bir sorun olmadığı açıklandı.

İngiliz medyası esas sorumlunun İngiliz yetkililer olduğunu ortaya çıkarınca, 400 bin önlük bekleyen sağlık çalışanlarının bu duruma tepkisi sert oldu. Günlerden Türkiye’nin koronavirüs yardımını göndermediği söylentilerinin olmasına rağmen, asıl sorumlunun İngiliz Makamları’nın olduğunun ortaya çıkması bu iddiaları çürüttü.

 

Pazar gününe kadar Türkiye’ye resmi bir talepte bulunmayan İngiliz Hükümeti’nin salgınla ön cephede savaşan sağlık çalışanlarını virüsten koruyacak 400 bin önlüğü getirmemesi büyük bir utanca neden oldu.

 

Türkiye’deki tedarikçinin malzemesinin hazır olduğunu söyleyen İngiliz yetkili, hafta sonu yaşanan sorun nedeniyle yetkililerin Türk Hükümeti’nden yardım istediğine dikkat çekti.

Belge işlemlerinin gecikmenin sebebi olarak açıklanmasının ardından malzemelerin güvenlik ve kalite kontrollerinin de süreci uzatmış olabileceği belirtildi.

Kaynaklar İngiliz Hükümeti’nin Pazartesi günü başvuruda bulunduğunu ifade ederek, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın hızlı bir şekilde harekete geçtiğini ifade ettiler.

Geçen hafta İngiltere’ye yardım yapan Türkiye’nin bu hafta yardımda bulunmaması için hiç bir gerekçesi olmadığını söyleyen İngiliz kaynaklar, Türkiye’nin hızlı bir şekilde yardımları gönderdiğini söylediler.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.