Dünya Haberleri

İngiltere’nin başı sarı bacaklı eşek arılarıyla dertte!

Çin’den Fransa’ya gelen eşek arılarının İngiltere’ye geçtikleri belirtiliyor. İngiltere’de milyonlarca Sterlin zarara uğratacak çarpa olan eşek arılarının, bal arılarını öldüren arılar olduğu biliniyor. Bal arısı stoğunda sıkıntı yaşayan İngiltere’nin bu eşek arılarının ülkeye gelmesiyle birlikte büyük bir zarar yaşayacağı belirtiliyor.

Ekonomiye milyonlarca liraya mal olabilecek eşek arılarının tek acıyla öldürebilen arılar olduğu belirtiliyor. Bu arıların çevreye verecekleri zararlarının 7,6 milyon sterline kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Avrupa eşek arısına benzeyen Asya Eşek arıları, 5 cm uzunluğundalar ve av yetenekleri yüksek olan eşek arılarıdır. Bal arılarını öldürmeleriyle verdikleri zararla bilinen bu eşek arıları, zehirlerine alerjisi olan birini saniyeler içinde öldürebileceğini söylediler.

Sarı bacaklı eşek arıları 2004 yılında Çin’den Fransa’ya geçtiler ve o zamandan beri Avrupa’ya hızla yayılıyorlar. Uzmanlar, Asya eşekarısı Fransa’nın çoğunu yılda 60 ila 80 kilometre oranında yayıldıklarını tahmin ediyor.

Bu tür arılar 2010’da İspanya, 2011’de Portekiz ve Belçika, 2012’de İtalya ve 2014’te Almanya da dahil olmak üzere diğer ülkeleri hızla işgal ediyor.

Yeni bir çalışmada, Fransız bilim adamları bu doğal olmayan eşekarısı Avrupa’ya yapılan işgalin tahmini maliyetini değerlendirdi.

Bunu, Asya eşek arılarının ekosistemler üzerindeki olumsuz etkisini ve tozlaşma ve bal üretimindeki küresel düşüşü analiz ederek yaptılar. İstilanın eşek arısı yuvalarını yok ederek ve yem yakalama ile kontrol edilebileceğini söyleyen uzmanlar, bu yöntemlerin türü tamamen ortadan kaldırmak için yeterli olmadığını söylüyor.

Eşek arıylarıyla mücadelede 3 adımda gerçekleşecek: işgalin önlenmesi, işgalle mücadele ve işgalin neden olduğu hasar.

Asya eşek arılarını ortadan kaldırmak için tahmini yıllık maliyetin Fransa için 11.9 milyon avro (10.5 milyon avro), İtalya için 9 milyon avro (8 milyon avro) ve İngiltere için 8.6 milyon avro (7.6 milyon avro) olacağını gösterdi.

Türlerin daha önce gözlemlendiği Japonya ve Güney Kore’de, toplam yıllık maliyetin sırasıyla 19.5 milyon avro (17.2 milyon avro) ve 11.9 milyon avro (10.5 milyon avro) olduğu tahmin ediliyor.

Araştırma lideri Profesör Franck Courchamp şunları söyledi: “2006’da, eşekarısı Fransa’da ilk kez gözlemlendikten sadece iki yıl sonra, üç bölüm zaten işgal edildi ve yuva yıkımının maliyeti 408.000 avro olarak tahmin edildi.

 

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı