Dünya Haberleri

İngiltere şokta: Korona virüs raporu basına sızdı

İngiltere’de The Guardian Gazetesi hükümetin Korona Virüs ile ilgili raporuna ulaştı. Basına sızan rapora göre salgının 2021’ kadar sürme ihtimali var. İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi’nin hazırladığı rapora göre virüs yüzünden 7.9 milyon İngiliz hastanelere başvurabilir.

Bu da virüsün neredeyse 8 milyon insana ulaşması anlamına geliyor ki, virüsün öldürücülüğünün binde 2 olduğu düşünüldüğünde bu 200 binin üzerinde İngilizin hayatını kaybetmesi anlamına geliyor.

İNGİLTERE’DEKİ RAPOR BASINA SIZINCA..

Dünyanın korkulu rüyası haline gelen, Çin’in Wuhan kentinde başlayıp dünya geneline yayılan ve son günlerde merkez üssü Avrupa’ya kayan Korona Virüs’ten ölenlerin sayısı 6 bini geçti. Bazı ülkelerin karantinaya alınmasına kadar ulaşan vakalarla ilgili olarak, İngiltere’de virüs salgınıyla ilgili hazırlanan rapor ülke basınına yansayınca yer yerinden oynadı.

SALGIN 2021’NİN MART AYLARINA KADAR SÜRECEK

Guardian Gazetesi’nin ulaştığı rapordaki rakamlar İngilizlerde şok etkisi yarattı. Zira rapor Nisan ayının sonuna doğru virüsün bitmeye başlayacağı iddialarının aksine salgının 2021’e kadar sürebileceği iddiasını içeriyor.

Hatta salgının 1 yıl daha sürmesi bekleyen İngiliz Ulusal Sağlık Merkezi yetkilileri, ülkede yaşayan her 100 kişiden 80’ne virüsün bulaşabileceğini ve bunlardan 15 tanesinin hastanelik olabileceği görüşüne yer veriliyor.

80 MİLYON İNSAN HASTANELİK OLABİLİR

Bu da 12 aylık süreçte ortalama 80 milyon insanın hastanelerde tedavi edilmesinin gerekeceği anlamına gelebiliyor. İngilizlerde panik oluşturan bu raporun en kötü senaryo olarak hazırlandığı düşünülüyor. Zira dünyada virüsün 2021 yılının bahar aylarına kadar süreceğini düşünen hiçbir ülke yok. Yaz aylarına doğru virüsünün hızının düşmesi ve Mayıs aylarında virüsün kontrol altına alınması bekleniyor.

İngiltere’de Korona virüs salgınında son durum

Avrupa’nın Korona Virüste merkez üssü gelmesinden sonra İngiltere’de de ölümlerde artışlar yaşanmaya başladı. Dün 14 kişinin salgın nedeniyle hayatını yitirmesiyle ölü sayısı 35’e ulaştı. Amerika’da seyahat kısıtlaması kapsamında liste dışı bıraktığı İngiltere’yi listeye alarak Amerikan vatandaşlarının İngiltere’ye seyahatini yasakladı.

İngiltere Hükümeti’nin açıklaması ne olacak?

Raporun sızması sonrası İngiliz Hükümeti’nin ne açıklama yapacağı merak konusu. Ya raporun arkasında durup böyle bir durum olabileceği söylenecek yada raporun en kötü senaryo olduğu söylenecek.

 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı