Taşeron Haber

İdlib’de 33 askerimiz şehit oldu 32 askerimiz yaralandı

İdlib’de 33 askerimiz şehit oldu 32 askerimiz yaralandı
28 Şubat 2020 - 10:43

lk baştan şehit sayısını 22 olarak açıklayan Vali, ardından sayının arttığını söyledi. Hatay Devlet Hastanesi’nde yaralı olan ve tedavisi süren 32 vatan evladı daha var. Hatay Valisi yaralılar arasında hayati tehlikesi olan askerimizin olmadığı haberini verdi.

Acı haber dün gece geldi. Haberi ilk Reuters Haber Ajansı duyurdu ve “Türkiye’nin Suriye’de askeri kayıpları var” şeklinde son dakika haberi geçildi. İlk baştan bu haber yalanlansa da, daha sonra ortaya çıktı ki İdlib’de düzenlenen hava harekatıyla askerlerimiz vurulduğu ve toplam 33 askerimizin şehit oldu.

RUSYA: BİZ YAPMADIK

Saldırı sonrası Rusya sabah saatlerinde bir açıklamala yaparak “Saldırıda hiçbir Rus uçağı yer almadı.” Denilerek saldırıyla ilgilerinin olmadığını ima etse de, açıklamanın detaylarında aslında her şeyden haberdar olunduğunun ipuçları var. Rusya açıklamasında, rejim muhaliflerinin büyük bir operasyon içine girdiklerini ve bu yüzden hava saldırısıyla vurulduklarını fakat orada Türk askerinin bulunduğunun bilgisinin Rusya’ya verilmediği belirtildi. “Türk askerin orada olmaması gerekiyordu.” Denilen açıklamada “Türk askeri kayıplarının öğrenilmesi sonrası rejimle tam ateşkes için Rusya elinden geleni yaptı.” Şeklinde bir açıklama yapıldı.

SURİYELİLERE AVRUPA KAPILARI AÇILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gerektiğinde kapıları açarız.” Diye Avrupa’yı uyarması ve Avrupa’dan bunun çok da ciddiye alınmaması üzerine dünkü saldırıdan sonra Türkiye’nin Suriyelilere hem karada hem de denizde kapıları açtığı duyuruldu. Edirne’de bulunan sınır kapısına doğru 300 kişilik bir mülteci kafilesinin hareket ettiği haberlere yansırken, öte yandan Ege Sahillerinde de mültecilerin toplanmaya başladığı bilgisi alındı.

GECE 6 SAATLİK GÜVENLİK TOPLANTISI

İdlib’de yaşanan hain saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Başkanlığı’nda askeri yetkililerin de olduğu 6 saatlik olağan üstü güvenlik toplantısı düzenlendi. Toplantının ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaptığı yazılı açıklamayla “Suriye’nin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır. Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktır.” Açıklamasında bulundu.

AMERİKA SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nden de bir açıklama geldi ve “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve acısını paylaşıyoruz.” Mesajı verildi. Amerika Suriye’de yapılanlarla ilgili seçeneklerin değerlendirildiğini açıkladı.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.