Gündem Haberleri

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! Marketler hangi saatler arası açık olacak?

65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlara sokağa çıkma yasağının ardından, Lokanta ve Restoranlara sadece paket servis için açık kalma izni veren uygulama yürürlüğe girmişti. Yeni yayılan genelgeyle marketler ve toplu taşıma araçları için yeni kurallar belirlendi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı genelgeyle yeni tedbir paketi açıklandı. Korona Virüsle ilgili İçişleri Bakanlığı salgının yayılmasını ve ölümleri durdurmak adına Sağlık Bakanlığı’yla koordineli bir şekilde aldığı tedbirleri tek tek yürürlüğe sokuyor.

65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlara sokağa çıkma yasağının ardından, Lokanta ve Restoranlara sadece paket servis için açık kalma izni veren uygulama yürürlüğe girmişti. Yeni yayılan genelgeyle marketler ve toplu taşıma araçları için yeni kurallar belirlendi.

MARKETLERDE 10 METRE KAREYE 1 İNSAN KURALI

Genelgenin ilk kısmında marketlere sınırlı sayıda insan alınması ve kapasite dolduğunda bir müşteri çıkmadan diğer müşterinin içeri alınmaması kuralı getirildi. Her marketin kapısında metre karesine göre en fazla kaç müşterinin alınabileceğinin yazılması istendi. 100 metrekarelik bir alanda en fazla 10 müşteri alışveriş yapabilecek. İçerideki bir müşteri dışarı çıktıktan sonra içeri yeni bir müşteri girişine izin verilecek.

Ayrıca marketler için saat sınırlamasına da gidildi. Sabah 9:00’da açılan marketler akşamda 21:00’de kapanacak ve bu saatten sonra hizmet veremeyecek.

TOPLU TAŞIMAYA DA AYAR ÇEKİLDİ

Yine çok eleştirilen ve özellikle büyük şehirlerde hınca hınç dolu toplu taşıma araçlarıyla ilgili de genelgede yüzde 50 şartı getirildi. İster şehir içi olsun ister şehirler arası olsun bir toplu taşıma aracında ruhsatta yazan oturabilecek kişi sayısının yarısı kadar insan olabilecek. En fazla yüzde 50 kapasiteyle yolcu alabilecek toplu taşıma araçlarında yolcuların aralıklı oturmalarına da dikkat edilecek.

Bugün bu uygulamaların polis ve zabıta ekipleri tarafından denetlenmesi ve kurala uymayanlar hakkında işlem yapılması bekleniyor. Ağır cezalarla vatandaşı bu kurallara uymaya zorlayan İçişleri Bakanlığı, bir çok 65 yaş üstünde vatandaşı sokakta görmesine rağmen esneklik göstererek ceza yazmadı ve bu vatandaşları polisler alarak evlerine götürdüler.

65 yaşın üstündeki insanlara saygı da kusur edilmemesini isteyen Sağlık Bakanı Koca, “Onlar bizim en değerlimiz, hafızamızdır.” diyerek sosyal medyada 65 yaş üstündeki yaşlılar için yayınlanan videoları eleştirerek, herkesin bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Sokağa çıkma yasağının gelip gelmemesinin Türkiye’de korona virüs vakalarının ülke geneline yayılıp yayılmaması ve insanlara ne yoğunlukta bulaşmasına göre belirleneceği belirtiliyor. Önümüzdeki günlerdeki tabloya göre sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir karar verilecek.

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı