Taşeron Haber

İç Turizm ne zaman başlayacak? Otobüs ve uçak seferlerinin başlama tarihi.. Bakan açıkladı

İç Turizm ne zaman başlayacak? Otobüs ve uçak seferlerinin başlama tarihi.. Bakan açıkladı
25 Nisan 2020 - 17:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm bakanlıklardan korona virüs sonrası normalleşme dönemine ait planları istediği ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı bilgiye göre, bütün bakanlıklar normalleşmede sırasıyla hangi adımları atacaklarını belirleyerek bunları Cumhurbaşkanlığı’na sunacak. Bilim Kurulu’nda da değerlendirilecek planlara Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı’nda toplanacak Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda son şeklinin verilmesi bekleniyor.

Bu bağlamda normalleşme planlarını yapmaya başlayan bakanlıklardan biri de Turizm Bakanlığı. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptıkları normalleşme planlarının detaylarıyla ilgili konuştu. Bakan Ersoy, yaptıkları planlarda bir çok kuralın yer aldığı bir sertifikasyon programı hazırladıklarını ve bu kuralları yerine getiren Otel İşletme sahiplerine sertifikalarının verileceğini ve vatandaşlara “Bu otellere gidebilirsiniz.” diye bakanlık tarafından bilgilendirme yapılacağını söyledi.

İÇ HAT SEFERLERİ VE UÇAK SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bugün konuyla ilgili konuşan Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iç hat uçak seferlerinin ve otobüs seferlerinin Mayıs sonunda başlayacağını duyurdu. Korona Virüsle ilgili her şey beklendiği gibi giderse ve bir aksilik çıkmazsa, Mayıs sonu gibi iç turizminde hareketlenmeye başlayacağını ve sektörün ekonomik olarak kendini toparlamaya başlayacağı bir sürece girileceğini açıkladı.

OTELLERDE HANGİ KURALLAR GEÇERLİ OLACAK?

Sertifika almak isteyen otellerin yerine getirmesi gereken kurallarla ilgili ipuçları da veren Bakan Ersoy, otellerin yarı kapasiteyle çalışmalarını isteyeceklerini açıkladı. Bu anlamda sosyal teması en aza indirecek bir takım kuralların yerine getirilmesini isteyeceklerini söyleyen Bakan Ersoy, açık büfenin de yasaklanacağını belirterek, “Herşey dahil sisteminde otelcilik değil de butik otelcilik yapılacak.” dedi.

Ayrıca otellerde 7/24 çalışma esasına göre sağlık personelleri bulundurulacağını ve otele yeni gelenlere ateş ölçümü gibi kontrollerin yapılacağını söyleyen Bakan Ersoy, otelin restoranında da yeni düzenlemeleri gidileceğini ve yeni bir oturma düzenine geçileceğini söyledi.

Sertifika alan otellerin misafirlerini Mayıs sonu gibi kabul etmeye başlayacağını söyleyen Bakan Ersoy, bu konuda otelcilerle görüştüklerini ifade ederek, bazı otellerin ailelere özel daire ve plaj sunma gibi imkanları olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye’nin vaka sayısının sıfır olduğu ülkelerle de sınırlarını ve seyahati açabileceklerini söyleyen Bakan Ersoy’un bakanlık olarak yaptığı planlamanın daha fazla detayının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.