Taşeron Haber

Hükümetten yeni ekonomi paketi adımı geldi

Hükümetten yeni ekonomi paketi adımı geldi
17 Şubat 2020 - 20:07

GAZİLERE İKİNCİ MAAŞ İMKANI

Geçtiğimiz günlerde vazife ve harp maaşı bağlanan 230 kişi engelli raporu sunarak emekli aylığı almaya hak kazanmıştı fakat bu kişiler tespit edilip ayrıkları kesilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da talimatıyla 20 yıl sigortalılık süresini dolduran ve 5 bin prim gününü dolduran gazilere ikinci maaş bağlanması imkanı sunulacak.

ÖZEL SEKTÖRE AFETLERDE BORÇ ERTELEME ZORUNLULUĞU

Elazığ depreminden sonrada gündeme gelen doğal afetlerde afetzedelere devletin borç ertelemesi uygulamasının özel sektör tarafından da uygulanması zorunlu hale getirilecek. Böylece doğal afet yaşanan yerlerde doğalgaz, elektrik ödemeleri 1 yıla kadar ertelenecek.

GURBETÇİLERE BES VE BEDELLİ ASKERLİKTE KOLAYLIK

Ülke sınırları dışında yaşayan Türk vatandaşlarının bedelli askerlik yapabilmeleri için bulundukları ülkede en az 3 yıl çalışması şartı aranıyordu. Yeni düzenlemeyle başka bir ülkede doğan ve o ülkede süresiz ikameti olan gençler için 3 yıl şartı aranmayacak. Ayrıca yurt dışındaki gurbetçiler de BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) katılabilecek. Primlerini düzenli ödemeleri halinde emeklilik hakkı elde edecekler.

ÇOK İŞÇİ ÇALIŞTIRANA ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Geçen yıl uygulanan 500’den fazla işçi çalıştıranlara 100 TL, 500’den az işçi çalıştıranlara 150 TL şeklinde uygulanan asgari ücret desteğinin 2020 sonuna kadar 75 TL sabit şekilde yansıtılacak.

AHİLİK FONU ÖDEMELERİ ERTELENİYOR

Esnaflar Ahilik Fonu’na 2020’den itibaren prim yatırmak zorundaydı. Bununla ilgili 1 yıl erteleme kararı çıktı.

Bunun dışında yer alan düzenlemelerden dikkat çekenleri enerji ihalelerinin bundan sonra Türk Lirası üzerinden yapılarak dövize olan talebin düşürülmesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait taşınmazlarda oturan vatandaşların kira borcunu 3 ay içinde ödememeleri halinde 15 gün içine bulundukları yerden çıkarılmaları, kumarla mücadele kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)bu tarz siteleri kapatabilecek, internet üzerinden silah satışı yapan sitelere de uygulanan cezaların ve hapis cezasının arttırılması kararı alındı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.