Dünya Haberleri

Hangi ülkeler korona virüs yasaklarını kaldırmaya başladı?

Dünyada korona virüs vakaları 2.5 milyona, ölüm sayısı da 170 bine dayandığı dünyada bazı ülkeler virüsle ilgili yasakları kaldırma yönünde adımlar atmaya başladı.

Dünyada korona virüs vakaları 2.5 milyona, ölüm sayısı da 170 bine dayandığı dünyada bazı ülkeler virüsle ilgili yasakları kaldırma yönünde adımlar atmaya başladı. Bu ülkelerin başında da Almanya geliyor. Avrupa ülkelerinde Almanya, Danimarka ve İtalya’da hayatın normalleşmesiyle ilgili somut adımlara atılmaya başlanırken, Amerika’da kısıtlamaların kalkmasını isteyenler sokakta eylem yaparak işyerlerinin açılmasını istiyorlar.

ALMANYA 800 METREKARE ALTINDAKİ İŞLETMELRİ AÇMA KARARI ALDI

Normalleşme adımlarının atıldığı ülkelerden biri Almanya. Disiplin Alman Halkı sayesinde virüsü çok vaka az ölümle geçiren Almanya’da kısıtlamaların kaldırılması yönünde adımlar atılmaya başlandı. İlk olarak 800 metre kareden küçük işletmelerin açılmasına izin verilerek işe başlandı. Ülkede hangi kısıtlamanın ne zaman kaldırılacağı da belirlenmeye çalışılıyor. 4 Mayıs’tan itibaren berber ve okulların açılması hedeflenirken, maske kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili Merkel hükümetinden net bir açıklama bekleniyor. Zira maske kullanımı konusunda ülkede kafalar karışık. Almanya’dan son gelen verilere göre vaka sayısı 150 bine dayanırken ölüm sayısı da 5 bine dayandı.

İTALYA KISITLAMALARI ESNETSE DE TARTIŞMALAR VAR

Yine salgın nedeniyle büyük kayıp veren İtalyanlar’da da yasaklar kalkmaya başladı. Sıcak Akdeniz insanının en belirgin örneklerinden olan İtalyan Halkı, 2 ay sonra bazı kitapçı ve küçük işletmelerin açılmasının sevincini yaşıyor. 4 Mayıs sonrası İtalya’da kısıtlamaların daha da çok kaldırılacağı belirtilirken, halk bu konuda endişe taşıyor. Yapılacak kısıtlamaların planlı bir şekilde yapılmadığını savunan bazı kesimler, bunu eleştiriyor. Bazı bölge yönetimleri arasında da tartışmalar yaşanıyor. İtalya’da tespit edilen vaka sayısı 180 bine dayanırken ölenlerin sayısı da 25 bine doğru ilerliyor.

DANİMARKA’DA OKULLAR VE KÜÇÜK İŞLETMELER AÇILDI

Yine Avrupa’da yasakları kaldırma konusunda büyük adımlar atan ülkelerden biri Danimarka. Avrupa’da ülkeleri açan tek ülke olarak dikkat çeken Danimarka, kuaförlük, güzellik salonları ev sürücü kursları gibi küçük işletmeleri de açma kararı aldı. Sınırlarını kapalı tutmaya devam edecek olan Danimarka, restoranları ve spor salonlarını kapalı tutmaya devam etme kararı alırken, toplu etkinlikleri de yasak tutmaya devam ediyor. Toplam vaka sayısının 7,500 olduğu ülkede ölüm sayısı da 355 olarak gerçekleşti.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı