Kamu Haberleri

Hac 2020 iptal mi oldu, bu yıl hac yapılacak mı?

Hac 2020 iptal mi oldu, bu yıl hac yapılacak mı? Suudi Arabistandan son dakika hac kararı

Suudi Arabistandan son dakika hac kararı
Mart ayında COVID-19’un yükselişe geçmesi sonucu umre ziyaretleri iptal edilmişti. Salgın devam ederken, bu yıl hac ziyaretleriyle ilgili verilecek karar bekleniyordu. Her yıl Müslümanların kutsal toprakları ziyaret ettiği hac ibadetiyle ilgili AFP’ye konuşan bir Suudi yetkili, daha önce yaptığı açıklamada, “Karar en kısa sürede verilip, açıklanacak” demişti.
Suudi Arabistantan yapılan son dakika açıklamaya göre, bu yıl yurt dışından hacı kabul edilmeyeceği duyuruldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yaptığı açıklamada, “2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacaktır” dedi.
BU YIL HAC OLACAK MI? 
Suudi Arabistan, Kovid-19 nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 180den fazla ülkeye yayılan Kovid-19 vaka sayısının 7 milyonu aştığı ve yarım milyona yakın insanın bu salgından yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi.

Dünya genelinde insanları salgına karşı koruyacak bir aşı veya etkili bir ilacın henüz bulunmadığı belirtilen açıklamada, sosyal mesafeyi koruma imkanlarının zor olduğu ortamlarda salgının hızla yayıldığı kaydedildi.

Açıklamada, kutsal toprakların misafirlerini korumak amacıyla daha önce umre ziyaretlerinin askıya alındığı ve bunun da tüm İslam ülkelerince memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

Bakanlık açıklamasında, Müslümanların sağlığını korumak amacıyla bu yıl yurt dışından hacı adaylarının kabul edilmeyeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Kovid-19 salgınının yayılmaya devam etmesi, kalabalık ortamlar ve uluslararası ulaşımın daha da riskli olması, küresel vaka sayılarının ciddi şekilde artması nedeniyle Hac ve Umre Bakanlığı, bu yıl hac ibadetini ülkede ikamet edenlerle sınırlı tutacaktır.”

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar ülkede Kovid-19 nedeniyle 1267 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının ise 157 bin 612ye ulaştığını açıklamıştı.
 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı