Taşeron Haber

Google 131 ülkede konum verilerini kullanarak yoğunluğun olduğu yerleri tespit etti

Google 131 ülkede konum verilerini kullanarak yoğunluğun olduğu yerleri tespit etti
04 Nisan 2020 - 9:37

Google, koronavirüs pandemisi sırasında halk sağlığı yetkilileri için bir rehber olarak 131 ülkedeki insanların hareketleri hakkında anonim konum verilerini yayınladı.

PDF formatında sunulan raporlar, perakende ve eğlence tesisleri, bakkal ve eczane mağazaları ve yerleşim alanları gibi geniş yer kategorilerine yapılan ziyaretlerin son iki ayda nasıl değiştiğini gösteriyor.Veriler, 3 Mart ile 6 Şubat arasındaki ortalama ziyaret sayısı ile karşılaştırıldığında, 29 Mart’ta sona eren üç gün boyunca bu kategorilere günlük ortalama ziyaretleri gösteriyor.

Bakkal alışverişi gibi önemli geziler dışında, insanların genellikle evlerini terk etmelerini engelleyen yaygın olarak evlerinde siparişler göz önüne alındığında, sayılar şaşırtıcı değil. Bir barınma düzeninin 17 Mart’tan bu yana yürürlükte olduğu San Francisco’da perakende ve rekreasyon sitelerine ziyaretler yılın önceki dönemlerine göre yüzde 75 düşerken, Google’ın yerleşim alanları olarak sınıflandırdığı ziyaretler yüzde 21 arttı.

Buradaki fikir, dünya genelindeki kamu sağlığı görevlilerinin sosyal mesafeli tedbirlerin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmelerine ve yeni politikaların gerekli olabileceği yerleri belirlemelerine yardımcı olmaktır. Örneğin, toplu taşıma istasyonlarında çok fazla kişi toplanıyorsa, daha sık otobüs veya tren servisinin gerekli olabileceğinin bir işareti olabilir.

Halk sağlığı direktörü Sara Cody, Kaliforniya’daki Santa Clara İlçesi, “Bu, azaltma önlemlerimizin hareket üzerindeki etkisini anlamak ve karar verme sürecimizi bilgilendirmek için tam olarak ihtiyacımız olan bilgilerdir.” Dedi.

Google, temel verileri Google hesaplarında “Konum Geçmişi” ayarını etkinleştirmiş olan kullanıcılardan topladı. Google, belirli restoranların ve diğer konumların belirli bir zamanda ne kadar meşgul olduğunu göstermek için Google Haritalar’da aynı tarihi kullanır. Şirket, “Belirli bir Google hizmetini kullanmadığınız zamanlarda bile cihazlarınızla nereye gittiğinizi kaydeder” ayarının varsayılan olarak kapalı olduğunu söylüyor, ancak bazı uygulamalar kullanıcılardan onu açmasını istiyor.

Google, tek tek kişiler veya belirli konumlar hakkında veri yayınlamaz. Şirket açıklamasına göre, raporları oluşturmak için kullanılan verilerin anonimleştirilmesini zorlaştırmak amacıyla raporları oluşturmak için kullanılan veri setlerine “gürültü” eklemek için “diferansiyel gizlilik” tekniklerini kullandı.

Stanford Hukuk Fakültesi İnternet ve Toplum Merkezi’nde gizlilik direktörü Albert Gidari, “Burada gizlilik risklerinin çok küçük olduğunu düşünüyorum” Diyerek şöyle devam etti: “Bu, karar vericilere sosyal mesafenin etkinliği hakkında eyleme geçirilebilir bilgi sağlamak için toplu konum verilerinin gizliliğe duyarlı bir şekilde geliştirilebileceğinin iyi bir örneğidir.”

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.