Gündem Haberleri

Girit Adası’daki deprem Türkiye’de nereleri etkileyebilir? Ahmet Ercan açıkladı

Dün Girit Adası'nda yaşanan 6.4'lük ve 5.2'lik depremler sonrası bölgedeki deprem aktivitelerinin nasıl devam edeceği ve bu depremin Türkiye'de hangi fayları etkileyebileceği merak ediliyordu.

Dün Girit Adası’nda yaşanan 6.4’lük ve 5.2’lik depremler sonrası bölgedeki deprem aktivitelerinin nasıl devam edeceği ve bu depremin Türkiye’de hangi fayları etkileyebileceği merak ediliyordu. Dün Yunan Basını’nda Girit Adası’ndaki deprem sonrası mini bir tsunami yaşandığı ve dalga boylarının 15 santimetre olduğu, teknelerin kayaya vurduğu ve denizin mavi renginin çamur rengine dönüştüğü yazıldı.

Depremin şiddetinin 7 olması halinde Tsunamideki dalga boyunun 1 metreye çıkacağını ve ölümcül haline geleceğini söyleyen deprem uzmanları, 2007’de aynı bölgede benzer bir mini tsunaminin yaşandığını açıkladılar.

Depremin Türkiye’de nereleri etkileyebileceğiyle ilgili konuşan Ahmet Ercan “Korkutmak istemem ama” diyerek başladığı cümlesiyle 5 ili depremle ilgii uyardı. Söz konusu depremlerin Afrika Anakarası’nın Ege ve Batı Anadolu Ana karalarına dalış hızından kaynaklandığını söyleyen Ahmet Ercan, son 4 yılda bu dalış hızının yıllık 4 santimetreden 8 cantimetreye çıktığını ifade ederek, bu depremlerin bu dalış hızındaki yükseliş nedeniyle olduğunu ifade etti.

2020-2022 yıllarının deprem yılları olduğunu ifade eden Anadolu’da yaşayan herkesin depremlere hazır olması gerektiğini ifade ederek,  bu depremin Türkiye’de Aydın, Muğla, Antalya, Burdur ve Isparta için risk oluşturduğunu ifade ederek, Girit’in siyasi olarak Yunanistan’a bağlı olsa da Türkiye’deki fayların uzantası bir durumda olduğuna dikkat çekerek, bu 5 ilde yaşayan vatandaşların bugün deprem olacakmış gibi hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

4 yıldır bu faylardaki hareketliliğe dikkat çektiğini söyleyen Ahmet Ercan’ın bu bölgedeki fayları yakından takip ettiği ve bu konuda sık sık açıklamalar yaptığı biliniyor.

Ayrıca dün yaşanan deprem sonrası yaşananlarla ilgili Yunan Medyası’nda yer alan haberlere göre 6.4’lük deprem Ege Denizi’nde mini bir tsunamiye neden olmuş ve teknelerin karaya vurduğu, denizin renginin çamur rengine dönüştüğü 15 santimetre dalga boyunda bir tsunami oluşmuş. Depremin 7 şiddetinde olması halinde bu dalgaların boyunun 1 metreyi geçeceği ve bununda öldürücü bir etki yaratacağı belirtilirken, bugün sabahta Girit Adası güne depremle uyandı. Depremler Türkiye’de özellikle Muğla ve Aydın’da hissediliyor.

Bölgedeki deprem aktivitesinin yoğun şekilde devam ettiği görülürken, her kırılmanın yeni bir kırılmayı tetikleyebileceğine dikkat çekilerek, bu 5 ilde yaşayan vatandaşların dikkatli olması isteniyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı