Ekonomi Haberleri

Geliri 5 bin TL’nin altında olanlara 6 ay ertelemeli 10 bin TL’lik kredi imkanı

Korona Virüsle zor günler yaşayan vatandaşlar için hükümetten bir adım daha geldi. Geliri 5 bin liranın altında olanlar için 3 kamu bankasını devreye sokan Maliye ve Hazine Bakanlığı, 1 Nisan'dan itibaren başvurularla 10 bin liraya kadar 6 ay ödemesiz kredi vermek için kolları sıvadı.

Korona Virüsle zor günler yaşayan vatandaşlar için hükümetten bir adım daha geldi. Geliri 5 bin liranın altında olanlar için 3 kamu bankasını devreye sokan Maliye ve Hazine Bakanlığı, 1 Nisan’dan itibaren başvurularla 10 bin liraya kadar 6 ay ödemesiz kredi vermek için kolları sıvadı. Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında atılacak adımla Temel İhtiyaç Desteği olan herkese bu kredi kullandırılacak.

HANE GELİRİ 5 BİN TL’NİN ALTINDA OLANLAR BAŞVURABİLECEK

Evine kapanan ve ekstra bir geliri olmayan vatandaşları maddi olarak rahatlatmak için hükümetten gelen adımla hane geliri 5 bin TL’nin altında olan bireysel müşteriler için kredi desteği sunulacak. Ziraat Bankası,Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilecek kredinin taksit ödemeleri 6 ay sonra başlayacak. Maddi sıkıntı yaşayan ve elinde nakit parası bulunmayan vatandaşlara nefes aldıracak kredi paketi için başvurular 1 Nisan itibariyle başlayacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamada kredinin Covid-19’un verdiği ekonomik hasarı gidermek için başvurulan bir yöntem olduğuna dikkat çekildi.

ŞUBEDEN BAŞVURUYA GEREK YOK

36 ay vadeli olacak kredilerin başvuruları da bankaya gidilmeden internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek. Korona Virüs kapsamında evde kal çağrılarının yapıldığı bugünlerde,bankalarda oluşacak başvuru kuyrukları hükümetin hiç istemediği bir görüntü olduğu için, vatandaşların internetten yapacakları digital kredi başvurusuyla 6 ay ödeme derdi olmadan, virüsün etkileri geçene kadar vatandaşa nefes alma imkanı sağlanacak.

VATANDAŞLAR ATM DEN ÇEKECEK

Onaylanan kredi müşterinin hesabına otomatik olarak düşecek ve vatandaşlar ATM’den rahatlıkla parayı alabilecekler. Böylece temas olmadan ve sosyal mesafenin korunmadığı kuyruklara izin verilmeden müşterilerin direk hesaplarına aktarılacak.

BAKAN BERAT ALBAYRAK’TAN DEVAM EDECEK AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili açıklama yapan Hazine Bakanı Berat Albayrak Temel İhtiyaç Kredisi’nin devreye alındığını belirterek, kurumlara ve vatandaşlara yönelik desteklerin devam edeceğini söyledi.

TAKSİT ÖDEMELERİ 376 TL’YE GELİYOR

Çekilecek krediyle 10 bin lira kredi çeken bir vatandaş 6 ay boyunca taksit ödemesi yapmıyor. Taksit ödemeleri 376 TL olarak belirlenirken bankaların 1 Nisan’da krediyle ilgili başvuru ekranlarını açmaları bekleniyor.

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı