Kamu Haberleri

Fransız okulu hem kaçak hem kıyak

Türkiyede kaçak olarak faaliyet gösteren Fransız okulları Charles de Gaulle ve Pierre Loti, üniversite sınavında haksız rekabete yol açıyor. Bu 2 okuldan mezun olan Türk öğrenciler yabancı statüsünde göründükleri için Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına (YÖS) giriyor. Bu onlara, normal öğrenciye göre puanda yüzde 25 avantaj sağlıyor. 2 kaçak okulu ilk kez gündeme getiren Yeni Şafak, yasak olmasına rağmen öğrencilerin yüzde 70inin Türklerden oluştuğuna dikkat çekmişti. Fransanın halihazırda Türkiyede yabancı okul statüsünde 6 okulu bulunuyor. Bu rağmen neden Ankara ve İstanbulda 2 kaçak okul işletmekte ısrarcı olduğu merak ediliyor.

SINAVDA AVANTAJLI

Yasal hiçbir dayağı bulunmayan Charles de Gaulle ve Pierre Loti adlı kaçak Fransız okulları, Türkiyede kaçak faaliyette bulunmasına rağmen sanki Fransada eğitim veriyor gibi diploma veriyor. Bu okuldan mezun olan öğrenciler yabancı öğrenci statüsünde gibi YÖSe girerek, üniversitelerin özel kontenjanından eğitimlerine haksız şekilde devam ediyor. Böylece okul mezunları üniversitelerin sadece yabancı öğrencilere ayırdıkları kontenjanlardan faydalanabiliyor. Yabancı öğrenci statüsüyle sınava giren bu okulların mezunları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı diğer öğrencilerden 4te 1 oranında daha avantajlı. Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü üniversiteye yerleşme mücadelesinde söz konusu okullar bu yolla mezunlarına haksız avantaj sağlamış oluyor.

ALTI OKUL YETMİYOR MU?

Türkiyede halen 6 tane Fransız okulu resmi olarak hizmet veriyor. Yasal mevzuat çerçevesinde İstanbulda Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, Özel Saint Pulcherie Fransız Lisesi, Özel Saint Joseph Fransız Lisesi, Özel Notre Dame De Sion Fransız Lisesi ve Özel Saint Michel Fransız Lisesi ile İzmirde ise Özel Saint Joseph Fransız Lisesi hizmet veriyor. Türkiyedeki yabancı okullar arasında en fazla okula sahip Fransanın 6 okula ek olarak neden kaçak şekilde 2 okul daha açtığı merak ediliyor.

TÜM KANUNLARA AYKIRI

Charles de Gaulle ve Pierre Loti kaçak okullarının varlığı, Anayasanın 42. maddesine, Milli Eğitim Temel Kanununun 56. maddesine ve Eğitim Kanununun 4. maddesine de aykırılık teşkil ediyor. Sözkonusu okullar Viyana Sözleşmesince elçilik okulları düzenlemelerine de aykırı. İzinsiz faaliyet yürütmekte ısrar eden bu iki okulun devlet tarafından ne zaman kullanım dışı bırakılacağı merak konusu.

Yasemin Asan

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı