Taşeron Haber

Fransa’dan gelip otobüsten alınan 2 yolcuyla ilgili flaş açıklamalar

Fransa’dan gelip otobüsten alınan 2 yolcuyla ilgili flaş açıklamalar
18 Mart 2020 - 2:14

Fransa’dan gelen 2 yolculunun karantinayı delmesi görüntüleri sonrası toplumda infial oluştu. Bu 2 kişinin virüs taşıyıcısı olması durumunda topluma yayacaklarına isyan eden sosyal medyadaki kullanıcıların tepkilerine hükümet yetkilileri sessiz kalmadı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül 2 yolcunun karantina şartlarını delmesiyle ilgili açıklama yaparak hukuki olarak gerekenin yapılacağını ifade ederek, bu konuda hiçbir istisnanın kabul edilemeyeceğini ifade ederek, “Kanun önünde herkes eşittir.” Vurgusu yaparak topluma olayın takipçisi olacağı sözünü verdi.

Bir diğer açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Olayın Fransa’dan gelen 2 vatandaşın yanlışlıkla Kıbrıs aktarmalı uçağa aktarılmalarından dolayı olduğunu ve bu tarz hataların asla kabul edilmeyeceğini ve sorumlularının tespit edilerek gereğinin yapılacağı sözünü verdi.

Bakan Soylu Twitter’den yaptığı açıklamada Fransa’dan gelen 2 yolcu ile ilgili son durumu açıkladı. Fransa’dan gelen yolculardan 2’sinin Kıbrıs’a transit geçişleriyle ilgili yanlış bir işlemin yapıldığı belirtilerek, bu yanlıştan dönüldüğünü belirterek, “Söz konusu 2 yolcu karantinaya alındı. 14 gün ülkemizde karantina altında tutulduktan sonra Kıbrısa gönderilecekler.” Dedi.

Bugün akşam Avrupa’dan Türkiye’ye bu gece uçaklarla Türk vatandaşları taşınıyor. Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye’ye dönmek için başvuru yapan 3 binin üzerinde Türk vatandaşı olduğu ifade edilerek, bu vatandaşların Türkiye’ye getirileceği ve 14 günlük karantina altında tutulduktan sonra testleri negatif çıkanların evlerine gidebilecekleri belirtildi.

Bu konuda bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye dönme konusunda ısrarcı olmamaları gerektiğini ifade ederek, bu konuda ısrar eden vatandaşların Türkiye’ye döndüklerinde 14 gün karantina altında tutulmayı kabul etmeleri gerektiğini ifade etti. Türkiye yurt dışından gelen hem umre dönüşleri hemde diğer Türk vatandaşlarının tamamını 14 günlük karantinaya alarak 7 gün arayla 2 numune alarak sonuçlarını değerlendiriyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.