Gündem Haberleri

Erdoğan vekillerle kahvaltıda konuştu: Güvenlik soruşturmaları..

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milletvekilleriyle kahvaltıda buluşma toplantılarının ikincisini gerçekleştirdi.

Milletvekillerini dinleyen Erdoğan seçim bölgelerinden gelen Ak Parti’yle ilgili eleştiriler ve şikayet edilen konuları öğrendi.

GÜVENLİK SORUŞTURMALARININ UZAMASI SORUNU

Toplantıya katılan milletvekillerinin özellikle kamuya işe alımlarda istenilen güvenlik soruşturmalarının uzunluğundan yana dert yandıkları ifade edildi. Bu noktada özellikle Doğu ve Güneydoğu Milletvekilleri güvenlik soruşturmalarının tamamlanmasının 6 ayı bulduğunu ve bir çok partilinin 2. Yada 3. Derece bir akrabasının sicilindeki bir sorun nedeniyle işe alınamadığını ve mağdur olduklarını ifade ettiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan milletvekillerine güvenlik soruşturmasının devletin güvenliğiyle ilgili olduğunu ve bundan vazgeçilemeyeceğini ifade ederek, uzayan güvenlik soruşturmaları örneklerini istedi. Bu soruşturmaları inceleyeceğini ve nerede aksama olduğunu tespit edeceğini söyleyen Erdoğan, sürenin kısaltılmasıyla ilgili adımlar atılabileceğini söyledi.

YENİ PARTİ KURANLARLA İLGİLİ SORULAR

Bir kısım milletvekili ise seçim bölgelerine gittiklerinde kendilerine yöneltilen yeni parti kuranlarla ilgili “Ak Parti kuruluş ilkelerinden koptu mu?” sorularına cevap vermekte zorlandıklarını ifade ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bu soruya biraz tepki göstererek “Neden cevap veremiyorsunuz ki, bu konuda biraz pasif kalıyorsunuz. Ak Parti kuruluşunda hangi noktadaysa şu anda aynı noktadayız. Bu durumu beğenmeyenler çekip gitti zaten ve herkes kendi yolunu seçti.” Şeklinde konuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GÜNDEME GELDİ

Diğer bir yandan da muhafazakar kesimlerin tepkisini çeken İstanbul Sözleşmesi gündeme geldi. Sözleşmeyi gözden geçireceklerini söyleyen Erdoğan, bu sözleşmenin amacının kadına yönelik şiddeti önlemek olduğunu söyledi.

3 saat süren toplantıda son yıllarda evlilik yaşında ciddi bir yükseliş olduğunu ve doğum oranının düştüğünü belirtilerek, özellikle üniversite öğrencilerine evliliği teşvik edici düzenleme yapılması önerisinde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konunun Yüksek İstişare toplantısında gündeme geldiğini ve bu konuda önlemler alınacağını söyledi.

“İstanbul Sözleşmesi’ni gözden geçirmemiz gerek.” Diyen Erdoğan’ın bu konuda çalışma yapıldığını aktardığı belirtiliyor. Kadın örgütleri Türkiye’nin bu sözleşmeden çekilmemesini talep ediyorlar.

Muhafazakar kesimler toplumda cinsiyet rollerinin eşitlenmesinin Türk Aile Yapısı’na zarar vereceğini savunuyorlar ve  bu nedenle sözleşmeyi eleştirerek Türkiye’nin bu sözleşmeden çekilmesi gerektiğini savunuyorlar.

 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı