Kamu Haberleri

Erdoğan BM’den bütün dünyaya seslenecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 22-29 Eylül tarihlerinde salgın nedeniyle telekonferans yöntemi ile toplanacak. Bu yıl 75inci yılını kutlayan BMde Türkiye açısından bir ilk yaşanacak. Türkiyeden seçilen ilk isim olan eski AB Bakanı Volkan Bozkır, BM Genel Kuruluna başkanlık yapacak. Türkiye açısından büyük önem taşıyan bu toplantıda ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yapacak. Erdoğanın bu konuşma için özel bir hazırlık yaptığı öğrenildi. Bu çerçevede dikkatler Erdoğanın konuşmasında olacak.

KORONAVİRÜS MÜCADELESİ

Konuşmasında salgına değinecek olan Erdoğanın salgının dünya ekonomisi başta olmak üzere ortaya çıkardığı sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm yolları dışında Türkiyenin mücadele yöntemleri hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Erdoğanın kriz bölgeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde salgının sonuçlarını hatırlatması ve bu kapsamda Türkiyenin 140ın üzerinde ülkeye yardım göndererek elinden geleni yaptığını vurgulaması da öngörülüyor.

AĞIRLIK DOĞU AKDENİZ

Doğu Akdenizde Fransa ve Yunanistan iş birliği ile Türkiyeye karşı tırmandırılan gerilim ve bölge zenginliklerine yönelik gasp girişimleri de Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşmasında yer bulacak. Ülkemizin Doğu Akdenizdeki hak ve menfaatlerini gündeme getirmesi beklenen Erdoğanın doğal kaynakların adil paylaşımından yana tavrımızı bir kez daha kayda geçireceği ve Türkiyenin diyaloğa her zaman açık olduğu mesajını liderlere vereceği ancak haklarının da her şartta takipçisi olacağını vurgulayacağı ifade ediliyor. Bu kapsamda Erdoğan, Türkiye ve KKTCnin hak ve menfaatlerinden geri adım atmayacağına bir kez daha dikkat çekecek. Erdoğanın ABDnin son dönemde Güney Kıbrıs Rus Yönetimine yönelik silah ambargosunu kaldırmasından dolayı Türkiyenin duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi, ABDye tarafsızlık politikasına geri dönmeye davet etmesi de bekleniyor.

LİBYA VE SURİYE

Erdoğanın gündeminde Libyadaki son durum da bulunuyor. Erdoğan, Türkiyenin Libyanın toprak bütünlüğünden yana olduğunu hatırlatacak. 2011den bu yana Suriyede akan kanın durması için Türkiyenin sahada ve masada gösterdiği çabalara işaret edecek Erdoğan, PKK ve DEAŞa yönelik TSKnın gerçekleştirdiği başarılı harekatlarla terörden temizlenen bölgelerin huzur ve istikrara kavuştuğuna ve binlerce mültecinin evine döndüğüne dikkat çekecek.

FİLİSTİNİ BİTİRME ANLAŞMASI


İsrailin Filistini işgaliyle ilgili de değerlendirmeler yapması beklenen Erdoğan, İsrail yönetimin Batı Şeria ve Gazzedeki insanlık dışı ablukası, yasa dışı yerleşim faaliyetleri, Kudüsün tarihi ve hukuki statüsüne yönelik saldırılarını da hatırlatacak. Erdoğanın ABD, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreynin normalleşme adı altında Filistini bitirme anlaşmasına da vurgu yapması bekleniyor. Erdoğanın ajandasında Batıda yükselen yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığına da dikkat çekeceği ifade ediliyor.

22 EYLÜLDE KONUŞACAK

Erdoğan, 22 Eylülde liderlere hitap edecek. Öncesinde Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve ABD Başkanı Donald Trump konuşacak. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da aynı gün konuşacak.

İLK TÜRK BAŞKAN

BM Genel Kuruluna başkanlık edecek ilk Türk olarak Volkan Bozkır, 15 Eylülde görevi BM 74üncü Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bandeden devraldı. Bozkır, görevi Eylül 2021e kadar üstlenecek. BM Genel Kurulu Başkanı, oturumları yönetmek ve Kurulun işleyişini düzenlemek görevli. Bozkırın tek aday olduğu seçimde 193 ülkeden 192si oy kullandı. Üye ülkelerden Venezuela, finansal katkı payını ödemediği için oy kullanamadı. Seçimde 178 ülke Bozkıra oy verirken 11 ülke çekimser oy kullandı, üç oy da geçersiz sayıldı.

BİR SAATLİK GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Kalam Abdul Momeni kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde basına kapalı gerçekleştirilen kabul 1 saat sürdü. Kabulde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.

Fazlı Şahan

Yeni Şafak

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı