Gündem Haberleri

En Çok İndirilen 5 Uygulamanın 4’ü Facebook

Facebook indirme rakamlarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.

Dünya genelinde en çok indirilen 5 uygulamanın 4’ünde Facebook imzasının bulunması dikkat çekti.

Facebook tarafından geliştirilen ya da satın alınarak Facebook yönetimine geçen uygulamaların başarısı tüm dünyada yakından takip ediliyor. Yapılan son güncellemeler ile birlikte Dünya genelindeki en popüler uygulamalar belirlenirken en çok indirilen uygulamalar arasında Facebook’un damga vurması, bu konuda dikkat çekmeyi başardı.

Listeye Facebook Damga Vurdu

Araştırmalara göre en çok indirilen 5 uygulamanın 4 tanesi Facebook’a ait. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve kısa süre içerisinde yükselen Facebook; Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi uygulamalarla her gün milyonlarca kişiye ulaşmayı başarıyor. Elde edilen bu gücü ise kuşkusuz markanın gücüne güç katmasını sağlıyor. WhatsApp, Instagram, Facebook ve Messenger uygulaması ile en çok indirilenler sıralamasında yer alan Facebook, şirket olarak ne kadar güçlü ve ne kadar geniş bir alanda hizmet verdiğini ortaya çıkarmış durumda.

İndirme Oranlarıyla Dikkat Çekiyor

Özel bir pazar araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmalarda en çok indirilen uygulama WhatsApp olarak seçildi. WhatsApp’ın indirme rakamı 850 milyonu aşarken ikinci sırada Facebook’a tek rakip olarak TikTok yer aldı. Tiktok indirme rakamı ise 711 milyon olarak açıklandı. Listenin 3. sırasında 700 milyon indirme ile Messenger, 4. sırasında 690 milyon indirime ile Facebook ve 5. sırasında ise 450 milyon indirmeyle Instagram yer aldı.

Facebook’un elde ettiği bu başarı ile ilgili en çok dikkat çeken detaylardan bir diğeri ise başarının 2016 yılından beri devam etmesi. Şirket bugüne kadarki süreç içerisinde uygulamaları ile güçlenmeye devam ederken her zaman ilk 5 içerisinde 4 uygulamasıyla da yer aldı. Listeye giriş yaparak Facebook’un gücüne karşı gelmeyi başaran tek uygulama TikTok olurken, TikTok uygulaması 2018 yılında ilk olarak listeye girmişti.

Listeye 4. Sıradan giren Tiktok kısa süre içerisinde yükselen popülerliğiyle listenin ikinci sırasında kadar yükselmeyi başardı. Aynı zamanda 2019 Aralık ayında TikTok üzerinden 40 milyon dolarlık bir gelir elde edilmiş ve en çok gelir elde eden uygulamalar arasında da TikTok farkını ortaya koymuştu. Şu anda Facebook’un gücüne karşı yine durabilecek potansiyelde sadece TikTok var. TikTok yükselişi ise oldukça dikkat çekici.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı