Gündem Haberleri

Ekrem İmamoğlu’ndan hükümete flaş çağrı!

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan süpriz bir çıkış geldi.

İstanbul’da hizmet veren minibüsçü, taksici ve taşımacılık yapan teknelerin temsilcileriyle bir araya gelen Ekrem İmamoğlu, korona virüs nedeniyle belediyelerin çok büyük kayıplarının olduğunu ifade ederek, hükümetin belediyelere nakdi yardım yapması gerektiğini ifade etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aylık zararını da açıklayan Ekrem İmamoğlu, İBB’den 12 günde yardım isteyen vatandaş sayısının 550 bin kişi olduğunu açıkladı.

Hafta sonu mesaisinde minibüsçü, taksici ve teknecilerle bir araya gelen Ekrem İmamoğlu gündeme damga vuracak açıklamalar yaptı. Hükümetin belediyelere nakdi yardım yapması gerektiğini söyleyen Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aylık gelir kaybının 1 milyar 250 milyon lira olduğunu açıkladı.

Bu süreçte belediyelerin yeterince desteklenmediğinden dert yanan İmamoğlu, belediyelerin vatandaşa dokunan kurumlar olduğunu ve sürekli sahada olduklarına dikkat çekerek, dünyadaki büyük şehirlerin belediyeleriyle görüştüklerinde bu ülkelerde korona virüse karşı açıklanan mali destek paketlerinde yerel yönetimlere büyük bir pay ayrıldığını görüyoruz. Merkezi idareden gelen belediye gelirleri olduğunu ama bunun yeterli olmadığını söyleyen belediyelerin diğer muhtelif gelirlerle ayakta kaldığını savunarak, “Bizim 1 aylık gelir kaybımız 1 milyar 250 milyon lirayı buldu.” şeklinde açıklama yaptı.

Güney Kore’de açıklanan ekonomik paketin yüzde 35’nin yerel yönetimlere ayrıldığını söyleyen Ekrem İmamoğlu, belediyelerin zor zamanlardan geçtiklerini ve sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduklarını ifade ederek “İnşallah bu zorlukları hep beraber aşarız.” dedi.

Virüsle ilgili genel bir değerlendirmede yapan Ekrem İmamoğlu, virüsün görünürde Haziran sonuna kadar süreceğinin göründüğünü belirterek, yılın geriye kalan 6 ayının yaralı sarmakla geçeceğini söyledi. 2021’de de kendine gelme çabasının devam edeceği görüşünü açıklayan Ekrem İmamoğlu, bu dönemin büyük özveri ve büyük fedakarlıklar istediğini belirtti.

Telekonferans yöntemiyle taksici, minibüsçü ve tekneci esnafıyla konuşan Ekrem İmamoğlu, son 12 günde 550 bin kişinin İBB’den yardım talebinde bulunduğuna dikkat çekerek, 2 ay sonra salgın bittikten sonra herşeyin güllük gülistanlık olmayacağını, yeni dönemin yeni kurallarının olacağını, bunun içinde hep birlikte düşünmenin, istişare etmenin ve ortak akılla kararların alınmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Korona virüsten sonra toplu taşımanın geleceği nasıl olacak diye soran Ekrem İmamoğlu, toplum sağlığını ilgilendiren böyle bir konuda yeni alınacak kararla fiziki düzenlemelerin nasıl olacağının tartışılacacağını söyledi.

12 gün önce İBB tarafından yardıma ihtiyacı olanlar için bir kayıt bürosu açtıklarını, buraya başvuru sayısının 550 bini geçtiğini söyleyen İmamoğlu 230 bin aileye hali hazırda yardım yaptıklarını, bu gelir kaybıyla 550 bin kişinin ihtiyaçlarına nasıl cevap vereceklerinin büyük bir zorluk olduğunu dile getirdi.

Taksiciler, tek-çift plaka uygulamasına geçildiğini, yakıt ve gıda desteğine ihtiyacı olduklarını belirtirken dezenfektasyon ve maske talebinde bulundu.

 

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı