Taşeron Haber

Dünyanın konuştuğu Dilara Hemşire zorlu süreci anlattı

Dünyanın konuştuğu Dilara Hemşire zorlu süreci anlattı
16 Nisan 2020 - 22:48

Bugün Reuters Haber Ajansı İstanbul’da bir hastaneye girerek korona virüs tedavisinin zorlu aşamalarıyla ilgili olarak fotoğraflara yansıyan karelerde yer almıştı. Dilara Hemşire’nin taktığı gözlük buğulanmıştı ve o camların ardından yorgun iki göz vardı. Dünya yoğun bakım çalışanlarının yaşadığı zorlukları bu fotoğrafla daha da iyi anlamıştı.

O hemşire bugün konuştu. NTV canlı yayınına çıkan Dilara Fahrioğlu o fotoğrafın öyküsünü anlattı. Salgının en ön cephesinden sağlık çalışanlarından biri olan Dilara Hemşire, yoğun bakımda yaşanan zorlu süreci anlattı. 3 yaşındaki oğlunu annesine bırakarak tatilini yarıda kesip işine geri dönen Dilara Hemşire, 5 yıldır yoğun bakım hemşiresi olarak görev yapıyor. Korona Virüs vakalarının artmasıyla çalıştığı onkoloji servisinden yoğun bakım servisine transfer olduğunu söyleyen Dilara Hemşire, oğluyla 1 aydır birbirlerini görmediklerini ifade ederek sadece telefonla görüntülü konuşarak özlem gidermeye çalıştığını söyledi.

Herkes ailesiyle birlikte yaşayabilsin diye oğlundan feragat ettiğini söyleyen Dilara Hemşire, günde 9 saat çalıştığını, bazı arkadaşlarının günde 12 saat çalıştığını ve 24 saat boşluk bırakmadan bir çalışma planı hazırladıklarını söyledi.

Bu sürecin sağlık çalışanları içinde zorlu bir süreç olduğunu söyleyen Dilara Hemşire, eşiyle aynı evi paylaştıklarını fakat kendini izole ettiğini belirterek, yoğun bakım servislerinin normalde de yoğun bir çalışma temposunun olduğunu ama korona virüsle birlikte temponun daha da arttığını ifade ederek, bazı arkadaşlarının virüse yakalandığını ve bu nedenle onlardan doğan boşlukları da doldurduklarını belirterek, canla başla çalıştıklarını söyledi.

Vatandaşlardan olayın ciddiyetini anlamalarını isteyen Dilara Hemşire, dışarıya çıktığında insanları gördüğü zaman çok üzüldüğünü belirterek, insanların hala tam olarak olayın ciddiyetinin farkında olmadıklarını gördüğünü söyledi. Yoğun bakımda koronalı hastalarla bir arada olduğu için işin ciddiyetinin farkında olduğunu söyleyen Dilara hemşire, çevresini bu konuda sürekli uyardığını belirterek, vatandaşlardan evlerinde kalarak kendilerine destek olmalarını istedi. Genç olmasının ve kronik bir rahatsızlığının olmamasının kendisini rahatlattığını söyleyen Dilara hemşire, yinede kendilerini üst düzeye korduklarını söyledi.

Koruyucu ekipman olmadan kesinlikle hastalara yaklaşmadıklarını söyleyen Dilara Hemşire, özellikle sabunla ellerin yıkanmasının çok çok önemli olduğunu söyledi.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.