Taşeron Haber

Dünyada Korona Virüsten ölüm sayısı 100 bine ulaşmak üzere

Dünyada Korona Virüsten ölüm sayısı 100 bine ulaşmak üzere
09 Nisan 2020 - 23:59

Dünyada korona virüs şimdiye kadar 195 ülkede görüldüğü bildiriliyor. Bugün gelen son dakika haberi ise dünya için daha kötüsünün olabileceğine işaret ediyor. Zira Afrika’da korona virüs vakalarının görülmeye ve yayılmaya başladığı bildiriliyor. Dünyanın geri kalanına göre daha ilkel ve hastane olarak daha yetersiz hastanelere sahip olan Afrika’da baş gösterecek bir korona salgının başka salgınlara da davetiye çıkarabileceğini ve yüzbinlerce insanın ölebileceğine dikkat çekiyorlar.

Öte yandan virüsün sıcaklıklar geldiğinde etkisini yitireceğinin bir umuttun öte bir durum olmadığını belirten sağlık otoriteleri, 1918 yılında başlayan ve dünyada 30 milyon ile 50 milyon arasında insanın ölümüne neden olan İspanyol Gribi’nin 2 yıl sürdüğüne dikkat çekerek, “O yıllarda dünyada buzul çağı yaşanmıyordu. İspanyol Gribi 2 yaz atlattı ve etkisi hiç azalmadı.” diyerek tüm ülkeleri tedbirleri daha da arttırmaya davet etti.

Dünyada en çok ölümün olduğu ülke 16 binin üzerinde ölümle Amerika olarak öne çıkıyor. Trump Yönetimi’ni her geçen gün biraz daha zorlayan Covid-19 nedeniyle özellikle New York’ta sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği bildiriliyor. Seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılan Trump’u bile bu zaferden edebilecek korona virüsten dolayı Amerika’nın 1 yıl içinde Küresel Buhran’dan sonraki en büyük resesyona gireceği açıklandı.

İtalya’da ölümler devam ediyor ve 18 binin üzerinde ölümle dünyada 2. sırada yer alıyor. İtalyan Sağlık Sistemi’nin vakaları kaldırmakta zorlandığı belirtilirken, İtalyan Hükümeti’nin huzur evleri ve bakım evlerindeki ölümleri bu tabloya dahil etmediği iddia ediliyor.

En çok ölümlerde 3. sırada olan İspanya’da şimdiye kadar 15 binin üstünde insan hayatını kaybetti. İspanya Hükümeti’nin aldığı sert tedbirler sonrası İspanya’da ölüm sayılarının günlük 500’ün altına düştüğü görülüyor. İspanya’nın İtalya’daki gibi düşüşten sonra tekrar yükselişe geçip geçmeyeceği merak ediliyor.

Yine İngiltere ve Fransa’daki ölümlerde son günlerde oldukça dikkat çekiyor. Fransa’da bir günde ölenlerin sayısı 1,341 gibi rekor bir sayıya ulaşırken Macron Yönetimi sessizliğini koruyor. Fransa’da tablonun daha da kötüye gidebileceği belirtiliyor.

 

 

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.