Dünya Haberleri

Dünyada korona virüsten ölenlerin sayısı 117 bini geçti Türkiye kaçıncı sırada?

Dünyada Korona Virüs'ten ölenlerin sayısı 117 bini geçti. Topalm vaka sayısının 2 milyona dayandığı Dünya genelinde hem vaka sayısında hemde ölüm sayısında Amerika birinci sırada yer alıyor.

Dünyada Korona Virüs’ten ölenlerin sayısı 117 bini geçti. Topalm vaka sayısının 2 milyona dayandığı Dünya genelinde hem vaka sayısında hemde ölüm sayısında Amerika birinci sırada yer alıyor. Amerika’nın ardından salgının bir aydan fazladır hızla devam ettiği İspanya ve İtalya yer alıyor. Türkiye ise vaka sayısına göre dünyada 9. sıraya yükseldi. Günlük test sayısını 30 binin üstüne çıkaran Türkiye’de testler arttıkça pozitif vaka sayısı da artıyor.

Amerika’da bugün 772 kişi daha korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti ve ülkedeki toplam ölümler 23 bine dayandı. Salgının ülkedeki merkez üssü olan New York’ta vaka ve ölen sayısı dünyada bir çok ülkeyi geçmiş durumda. Amerika’da Trump Yönetimi ölü sayısını 100 binin altında tutmaya çalışacaklarını belirtilyor.

İspanya’da ise ölümler bugün hız kesmiş gibi görünüyor. Açıklanan rakamlara göre bugün ülkede ölenlerin sayısı 280 olarak gerçekleşerek son zamanların en düşük sayısı oldu.

İtalya’da dün 450 civarında açıklanan ölüm sayısı İtalyanları umutlandırmış ve virüsün hız kestiği havası oluşturmuştu. Fakat bugün gelen sayılar İtalya’da dalgalı seyrin devam ettiğini gösteriyor. Bugün İtalya’da korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 566 oldu.

Fransa henüz bugüne dair sayıları açıklamadı fakat ülkede ölü sayısı 15 bine dayandı. Fransa’da önümüzdeki günlerde ölü sayılarında yükseliş bekleniyor. Macron yönetiminin aldığı tedbirlerde yetersiz kaldığını belirten Fransa Halkı, salgının durdurulması için daha sert tedbirlerin alınması gerektiğini savunuyor.

Yaptığı çok sayıdaki testle dikkat çeken Almanya’da vaka sayısının 128 bin civarında olmasına rağmen ölüm oranının 3 bin civarında olması tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Almanların bu başarıyı nasıl yakaladıkları araştırılıyor. Almanya’da Berlin’de Paskalya Bayramı nedeniyle insanların güzel havada kendilerini sokaklara, parklara atmasının risk oluşturduğunu söyleyen uzmanlar, bunun Almanya’da hem vaka sayılarında hemde ölüm sayılarında hızlı bir artışa neden olabileceğini söylüyorlar.

Yine virüsün hızlanmaya başladığı İngiltere’de Başbakan Johnson’un taburcu edilerek inzivaya çekilmesi bir yana ülkede bugünde 700 den fazla kişi hayatını kaybetti. Toplam ölenlerin sayısının 11 bini geçtiği İngiltere’de de hafta sonu Almanya’ya benzer bir görüntü vardı. Bir çoğu maskesiz İngilizler kendilerini sokaklara, bisiklet sürma alanlarına ve parklara atarak, sosyal mesafeye uymadan bir gün geçirdiler. Bu da İngilitere için riski artıran tehlikeli bir durum olarak dikkat çekiyor.

 

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı