Dünya Haberleri

Dünyada korona virüste son durum! Vaka sayısı 2.5 milyona dayandı

Korona Virüs nedeniyle dünya genelinde can kayıpları devam ediyor. Dünya genelinde vaka sayısı 2.5 milyona dayanırken, ölüm sayısı da 170 bin kişiyi geçti.

Korona Virüs nedeniyle dünya genelinde can kayıpları devam ediyor. Dünya genelinde vaka sayısı 2.5 milyona dayanırken, ölüm sayısı da 170 bin kişiyi geçti. Ölümlerin yoğun yaşandığı ülke olarak Amerika dikkat çekerken, İspanya ve İtalya’da ölümlerin günlük 500’ün altına inmesi dikkat çekiyor. Fransa’da ölümler 500’ün üstünde devam ederken Almanya’da ölüm sayılarıyla dikkat çekmeye başladı. İngiltere’de ölümler 500 kişiye dayanırken, Türkiye vaka sayısı çok ölüm oranı az olan ülkeler arasına girdi.

Virüsün merkezi haline gelen Amerika’da ölenlerin sayısı 42 bini geçti. Günlük 2 bin civarında ölümlerin yaşandığı ülkede, vaka sayısı da 1 milyona doğru gidiyor. Günde 20 binin üzerinde yeni vakanın tespit edildiği Amerika’da bir yandan Trump hükümetinin ülkede bazı eyaletlerde yasakları kaldırma yönündeki adımları da endişeye neden oluyor. Bugün ortaya çıkan korona virüs testleri nedeniyle Trump ve bazı eyalet valileri arasında sert tartışmalar yaşandı. Bazı eyaletlerde yeterince test olmadığı ve vakaların ortaya çıkarılamadığı yönünde Valilerin serzenişleri var.

Yasakları esnetmeye hazırlanan İtalya’da ise ölümler devam ediyor. Ölüm sayısının 25 bine dayandığı ülkede günlük ölüm sayılarının 500’ün altına inmesinin ve yeni vaka sayılarında ciddi düşüşler olması ülkede olumlu bir hava esmesine neden oluyor. Ülkede vaka sayısı da 200 bine dayandı. İtalya’da bugün kitapçılar ve küçük işletmelerin açılmasına izin verildi. Sosyal mesafe korunarak buralardan alışverişlerin yapılmasına izin veren İtalya Hükümeti yasakları adım adım gevşetmeyi planlıyor.

Yine son günlerde ölümlerin dikkat çektiği İngiltere’de ölenlerin sayısı 20 bine doğru ilerlerken, yeni vaka sayısı da günlük 5 bin kişiye dayandı. İngiltere’de sağlıkçılarla hükümet arasında koruyucu kıyafet krizi yaşanıyor. Ülkedeki sağlık sendikaları sağlık çalışanlarına “Eğer koruyucu kıyafetiniz yoksa çalışmayı bırakın” şeklinde tavsiyede bulunurken, Başbakanları hala karantina altına dinlenmede olan ülkede umutlar Türkiye’den gelecek 80 tonluk koruyucu elbise ve maskelere bağlandı. Bugün ilk uçağın İngiltere’ye inerek teslimatın yapılacağı belirtiliyor.

Yine yasakları gevşetme kararı alan Almanya bugünkü ölüm sayısıyla dikkatleri üzerine çekti. Ölüm sayısının 5 bine dayandığı ülkede vaka sayısı da 150 bin civarında yer alıyor. Bugün 1,035 vakanın tespit edildiği Almanya’da virüsün yayılmaya devam ettiği görülüyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı