Taşeron Haber

Dünyada korona virüste son durum! Amerika’daki ölümler hızlandı

Dünyada korona virüste son durum! Amerika’daki ölümler hızlandı
11 Nisan 2020 - 14:23

Amerika vaka sayısıyla ilk sırada yer alıyordu. Görünen o ki bugün Amerika ölümlerde de dünyada 1. sıraya yükselecek. İtalya’daki 18,849 ölümü geçmek üzere olan Amerika’da ölü sayısı 20 bine doğru gidiyor. Donald Trump dün yaptığı açıklamada hedeflerinin ölümleri 100 binin altında tutmak olduğunu söyledi.

Yine dünyada en çok vakaya sahip olan 2. ülke konumundaki İspanya’da da ölümler 500’ün üstünde seyretmeye devam ediyor. Ölü sayısının 16 bini geçtiği İspanya’da, virüsün henüz pik noktasına ulaşmadığı ve ölümlerin bir süre daha bu seviyelerde devam edeceği belirtiliyor.

İtalya’da ölümler yavaşlar gibi olsa da sonradan tekrar hızlanmaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde ölümlerin 500’ün altına inmesi İtalya’da virüs düşüşe mi geçiyor sorularını akıllara getirse de sonraki günlerde ölümler yine 500’lerin üzerine çıkarak devam etmeye devam ediyor.

Salgının hızla yayıldığı ve ölümcül hal aldığı Fransa’da da ölü sayısı 13 bini geçti. 125 bin civarı vakanın olduğu Fransa’da, 25 bine yakın hasta taburcu oldu.

Vaka sayısının çok olduğu Almanya’da ölümler az deniliyordu. Fakat son günlerde Almanya’da yaşanılan ölümler dikkat çekmeye başladı. Yaşlı nüfusun fazla olduğu Almanya’da ölümler 3 bine dayanmış durumda. Virüsün ilk çıktığı Çin listede git gide aşağılara doğru iniyor ve 1.5 milyar nüfuslu Çin için 3 bin 300 ölümün ne kadar düşük bir ölüm oranı olduğu daha da iyi anlaşılmaya başlandı.

Yine ölümlerin yoğun olarak görülmeye başladığı İngiltere’de sayılar da dikkatleri bu ülkenin üzerinde topluyor. Ağustos ayına kadar İngiltere’de 60 bin kişinin Covid-19 nedeniyle ölmesinin beklendiğinin açıkladığı bugün itbariyle, ülkede ölenlerin sayısı 9 bin olmak üzere. Başbakanlarının yoğun bakımdan çıkması sevincini yaşayan İngiliz Halkı’nın bugün açıklanan veriler sonrası morali bozuldu.

Virüsün Çin’den sonra görüldüğü ülke olan İran’da günlük ölümler ortalama 125 kişi civarında olurken, İran’da ölenlerin sayısı 5 bine doğru ilerliyor. İran’da gerçek ölüm vakalarının açıklanmadığı iddiaları var.

Avrupa’da ve Amerika’da özellikle bakım evleri ve huzur evlerinde ölenlerin sayısının resmi rakamlara dahil edilmediği belirtiliyor. Örneğin İngiltere’de şimdiye kadar huzur evlerinde ölen yaşlıların sayısının bin civarında olduğu ve resmi rakamlara henüz açıklanmadığı belirtiliyor. İngiltere Sağlık Sistemi’nin zorlandığı vakalar nedeniyle huzur evlerine yeterince sağlık personeli gönderilemediği de iddia ediliyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.