Taşeron Haber

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Nakit paralarda Korona virüs tehlikesi var

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Nakit paralarda Korona virüs tehlikesi var
06 Mart 2020 - 14:40

Dünya Sağlık Örgütü Korona Virüs ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Dünyanın her yerinden Korona Virüs haberleri gelirken Dünya Sağlık Örgütü önemli bir uyarıda bulundu. Nakit Para kullanımı ile ilgili uyarıda bulunan örgüt “Elinizden geldiğince kağıt para kullanmayın” uyarısında bulundu.

DÜNYADA TOPLU İBADETLER İPTAL EDİLDİ

Korona Virüsünün yayılmasını önlemek adına dünyada her geçen gün yeni tedbirler alınıyor. Toplu ibadetlerin yasaklanmasından, türbe ziyaretlerine sınırlama getirilmesine göre dünyada bir çok inanca göre yasaklar konuluyor. En son alınan bir kararla virüsün hızla yayıldığı İran’da Cuma namazları yasaklanmış ve okullar tatil edilmişti.

KAĞIT PARALAR VİRÜSÜ TAŞIYOR OLABİLİR

Korona’ya karşı bir uyarı da dünya sağlık örgütünden geldi. Kağıt paraların parazit içerebileceğini ve virüs içerebileceğini açıklayan örgüt, sürekli ellerle temas eden nakit paraların tıpkı kapı kolları gibi virüs taşıyabileceği uyarısında bulundu. Türkiye’de de son dönemde gişelerde görev yapan bankacıların eldiven takması ve bazılarının da maske takarak bu kurala uyduğu görülüyor.

PARAYLA TEMASTAN SONRA EL YIKANMALI

Sık sık el değiştiren paranın her türlü bakteri ve paraziti barındırabileceğini söyleyen WHO Sözcüsü, banknot kullanan insanların temastan sonra ellerini yıkamaları, o an ellerini yıkama imkanları yoksa yüzlerine ellerini sürmemelerini, mümkün olduğunca ödemelerde temassız ödemelerin kullanılmasını tavsiye ettiler.

BÜYÜK MERKEZLER NAKİT PARA KULLANMAMAYA BAŞLADI

Hatta Paris’te büyük bir cazibe merkezi çalışanlarının işe geri dönmeleri için nakit parayı bıraktığını açıkladı. Çin nakit paralarını dezenfekte ediyor ve yüksek sıcaklıklarda ultraviyole ışıklara tabi tutarak 2 hafta bu şekilde tutup sonra piyasaya sürülür.

DİYANETTEN KORONA HUTBESİ

Türkiye’de bugün tüm camilerde Korona vakalarına dikkat çekilerek, virüsten korunmak için kapalı alanlarda çok kalınmaması uyarısında bulundu. Camilerde cemaate virüsün henüz ülkemizde görülmediğini ancak herkesin hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiği belirtilerek, müslümanın en büyük temizliğinin namazla alınan 5 vakit abdestle olduğu belirtilerek cemaat uyarıldı.

Türkiye’de bir çok belediye toplu taşıma araçlarını virüse karşı dezenfekte ederken Türkiye’nin neredeyse tüm komşularını saran virüsün her an ülkemizde de görülebileceği belirtiliyor.

 

 

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.