Taşeron Haber

Dünya ekonomisine Korona darbesi: Resesyon olabilir uyarısı geldi!

Dünya ekonomisine Korona darbesi: Resesyon olabilir uyarısı geldi!
20 Mart 2020 - 4:15

Bugün yayınlanan bir rapor Korona Virüs’ün dünya ekonomisini ne denli etkileyeceğine dair öngörüler oluşmasına yardımcı olacak nitelikte. Bir çok ülkede daha 1 ayını doldurmayan Korona Virüsün ne zaman önüne geçilebileceği ve vakaların ne zaman durdurulacağı belli değilken daha 1 ayda dünya ekonomisini bu denli etkileyen virüsün Trump’un dediği gibi Temmuz- Ağustos’a kadar sürmesi halinde ne denli sonuçlar oluşturacağını kimse öngöremiyor.

Bugün Fitch Rating bir rapor yayınladı ve korona virüsün küresel ekonomiyi baskı altına aldığını ifade ederek 2.5 olarak tahmin ettiği 2020 küresel büyüme tahminini yarı yarıya düşürerek 1.2’ye çekti. Korona’nın küresel büyümeyi çok kötü etkileyeceğini öngören rapor sonucu dünyada ekonomi resesyona mı girecek soruları kafalarda oluşmaya başladı.

Dünyadaki bu yıl büyüme miktarının 850 milyar civarında olması tahmin ediliyordu. Korona nedeniyle miktarın bunun çok altında olacağı tahmin edilirken, 2020’nin 2. Yarısında ülkelerin ekonomileri toparlamak için çok sıkı önlemler alması gerektiğine vurgu yapıldı.

Çin’i vuran virüsün Çin ekonomisini de alt üst ettiğine dikkat çekilen raporda, Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nı ilk çeyrekte yüzde 5 aşağı çekebileceği belirtilirken 2020 içinde yüzde 1 oranında daralma bekleniyor. Çin’in virüsle baş etmesi sonrası Çin ekonomisinde büyük bir toparlanma olması bekleniyor. Tedarik zincirindeki aksamlar nedeniyle Asya ve Avrupa’da satışlar konusunda ciddi sorunlar oluşturacağı öngörülüyor.

Raporda İtalya, İspanya ve Fransa’yla ilgili bölümde de virüsün ve ölümlerin yoğun olarak görüldüğü 3 Avrupa ülkesi için de çok iç açıcı bir tablo öngörülmüyor. Bu ülkelerinde Gayri Safi Milli Hasılaları’nda ciddi düşüşler bekleniyor ve özellikle turizm merkezi olan bu ülkelere turist gitmediği için büyük sıkıntılar yaşanılacağı öngörülüyor. Avrupa’yı temsil eden Euro Bölgesi’nde ekonomik olarak bu yıl büyüme değil yüzde 1’e yakın bir küçülme beklenirken, Amerika ekonomisinin de yüzde 2’lik büyüme hedefinin yüzde 1 civarına düşebileceği belirtiliyor.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.