Ekonomi Haberleri

Dubai Uluslararası Finans Merkezi katalizör oldu

Dubai Uluslararası Finans Merkezi, Körfez bölgesinde kalkınma için bir katalizör oldu

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi, son birkaç yıldır önemli altyapı ve ekonomik gelişme göstermiştir. Alpen Capital gibi finansal kurumlar, birçok sektörde bu alanda önemli destek sağlamıştır.

Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC), şirketlere dünya standartlarında altyapı sağlamak için özel bir ekonomik bölge olarak 2004 yılında kurulmuştur. Açılışı, ortak bir hukuk çerçevesinin kabul edilmesi, Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi şeklinde bağımsız bir düzenleyici ve bağımsız bir yargı sisteminin uygulamaya konulmasıyla bölge için örnek bir model teşkil ediyor.

Günümüzde, DIFC etkili iş ortamı, beşeri sermaye, altyapı, finansal sektör gelişimi ve mükemmel itibarı ile ilk 10 küresel finans merkezi arasında yer almaktadır. Sadece bir avuç şirketten başlayarak, DIFC şu anda dünyanın dört bir yanından en az 600’ü finansla ilgili olan 2.000’den fazla firmaya ev sahipliği yapıyor. Birçok şirketin pazarda yer edinmesi ve operasyonlarını bölge çapında genişletmesi için cesaret verici bir platform sağlamıştır.

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) şu anda önemli reformlar geçiriyor.

Bölgesel hükümetler yerel altyapı geliştirme, turistik yerler ve perakende kuruluşlarına yatırım yapıyor. BAE, son zamanlarda, mevcut işletmelerin güvenliğini artıracağını ve yatırımcıların ilgisini yeniden teşvik edeceğini umduğumuz mülkiyet yasalarında değişiklikler yaptı. Suudi Arabistan Hükümeti ayrıca Vision 2030 programının bir parçası olarak cesur altyapı planları duyurdu. Yeni turist e-vizelerinin yanı sıra perakende ve toptan satış işletmelerinde yüzde 100 yabancı mülkiyetine izin verme kararının ülkenin ekonomik umutlarını artırması bekleniyor. Diğer KİK ülkeleri de daha kazançlı bir yatırım ortamı yaratmak için benzer reformlar uyguluyorlar.

Bölge, geçtiğimiz birkaç yıl içinde, KİK dışındaki ülkelerin yarısından fazlası ile yapılan çok sayıda anlaşma yaptı. Gıda, elektronik ve imalat sektörlerindeki anlaşmaları başarıyla kapattı. Bölge aynı zamanda bir dizi sınır ötesi birleşmeye ve devralımlara tanık oldu, bölge şirketleri çok sayıda yabancı şirketten de hisse satın aldı.

DFI’ler tipik olarak gelişmiş ülkeler tarafından desteklenir ve genellikle sosyal sorumluluk sahibi yatırımları kapsayan projelere fon sağlamak için hükümetler tarafından kurulur ve sahiplenir. DFI’lar çok taraflı kalkınma kurumlarını veya ikili kalkınma kurumlarını içerebilir. Bunlar, gelişmekte olan ülkelerdeki özel sektör yatırımları için yüksek riskli krediler, özkaynak durumu ve risk teminat araçları şeklinde kredi sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

İşlemlerin çoğu, daha sonra KOBİ’lere ve mikrofinans kurumlarına borç veren gelişmekte olan piyasalarda bankaların veya finansal aracıların finansmanını içeriyordu. Bu, finansal ürün ve hizmetleri tüm bireyler ve işletmeler için erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirerek finansal gereksimi destekler. Karşılıklı olarak, bankalar ve hükümetler, yetersiz hizmet alanların kayıtlı ekonomiye dahil edilmesinden yararlanmaktadır, zira daha fazla müşteriye kredi ve daha düzenlenmiş bir ekonomi sunmaktadır.

Ortadoğu finans örgütleri şu  anda kadın girişimcilere kendi işlerini büyütmeleri için borç vermeleri için fon sağlamak amacıyla bir işlem üzerinde çalışıyor. Ayrıca, etki yatırım fonları yoluyla Güney Asya’da bir güneş enerjisi santrali için fon toplama arayışında.

 

 

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı