Sağlık Haberleri

DSÖ’den açıklama : Korona Virüs hızlı yayılıyor ama çok yavaş azalıyor

Dünya'da korona virüsle mücadelede tüm ülkelerden gelen bilgilerin toplandığı ve dünyaya bulunduğu önerilerle bir otorite haline gelen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü bugün telekonferans yöntemiyle bir toplantı yaptı.

Toplantının gündeminde 2 önemli madde vardı. Bunlardan birincisi kısıtlamaları kaldırmayı düşünen ülkelere yapılan uyarı, diğeri ise sosyo ekonomik düzeyi düşük olan ülkelerde sokağa çıkma yasağının uygulanmasının zor olacağı konusuydu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü özellikle Kovid-19’un çok hızlı yayılan bir virüs olmasına rağmen düşüşünün bu kadar hızlı olmadığını, çok yavaş düşüş sağladığına dikkat çekerek, kısıtlamaları kaldırmayı düşünen ülkelerin çok yavaşça kaldırılması gerektiğini ifade ederek bu ülkelere uyarılarda bulundu.

Korona Virüsünün 2009’da dünyada görülen grip virüsünden 10 kat daha ölümcül olduğuna dikkat çeken Genel Direktör, İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı toplantıda bazı ülkelerden gelen yeni bilgiler olduğunu ve bu bilgilerle Covid-19’un nasıl hareket ettiği ve nasıl durdurulacağına dair ipuçları elde ettiklerini ve virüsün nasıl tedavi edileceğine dair yeni bilgiler edinildiğini belirtti.

Virüsün çok hızlı yayılan bir virüs olmasına rağmen ortadan kalkışının da tersine bir o kadar yavaş olduğunu dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü, kısıtlamalarında aynı şekilde yavaş yavaş ve denetimli bir şekilde kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. Halk Sağlığı konusuna doğru önlemler alınarak temasların izlenmesi de dahil bir çok şeyin hesaplanarak adımlar atılması gerektiğine dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü, bazı ülkelerin kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırmasını istedi.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü önemli bir uyarıda da bulundu. Afrika, Asya ve Latin Amerika’da geliri düşük ve orta halli olan ülkelerin kısıtlamaları getirip getirmeme konusunu tartıştığını, bu ülkelerde sokağa çıkma yasağı gibi yasakların getirilmesi halinde bunun çok büyük sıkıntılara neden olabileceği açıklandı. Bu ülkelerdeki insanların günlük kazandıkları paralarla geçimlerini sağladıklarına dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü, bu ülkelerde evde kalın çağrıları ve diğer kısıtlamalarının uygulanmasının zor olacağını ve bu ülkelerde gıdaya ulaşmak konusunda sıkıntı olabileceğini söyledi.

Bir diğer konuda Amerika Başkanı Trump’un DSÖ’ye verilen yardım fonlarını keseceği yönündeki açıklamalarıydı. Dünya Sağlık Örgütü Trump’la iyi ilişkileri olduğunu ve böyle bir durumun olmayacağını düşündüklerini söyledi.

 

 

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı