Taşeron Haber

DSÖ: Korona Virüsün merkez üssü Amerika olabilir

DSÖ: Korona Virüsün merkez üssü Amerika olabilir
24 Mart 2020 - 21:09

Çin’de başlayan yeni tip Korona Virüs dünya üzerinde git gide ilerliyor. Merkez üssü geçtiğimiz günlerde Avrupa’ya doğru kayan Korona Virüsün yeni merkez üssünün Amerika olabileceği konuşuluyor. Ve bu sadece konuşulmakla da kalmıyor bunu Dünya Sağlık Örgütü resmen açıkladı.

Amerika’da hızla artan Korona Virüs vakaları virüsün merkezi Amerika mı oluyor sorularını akıllara getirdi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Amerika virüsün yeni merkez üssü olma yolunda ilerliyor. 330 milyon civarında nüfusu olan ABD ve Avrupa’da görülen vakaların tüm dünyada görülen vakaların yüzde 85’ni oluşturduğu belirtiliyor.

DSÖ Sözcüsü Harris Cenevre’de yaptığı toplantıyı video konferans yöntemiyle gerçekleştirdi. Covid-19 salgını nedeniyle şu ana kadar 17 binin üstünde insanın hayatını kaybettiğini belirterek bu sayının daha da artacağını ifade ederek “önemli ölçüde” ifadesini kullandı.

Salgının yayılma hızının daha da arttığına dikkat çeken Sözcü Harris, Ebola salgınında 11 bin kişinin öldüğünü ve ölümlerin Batı Afrika’da yaşandığına dikkat çekerek, Korona Salgını’nın ne kadar büyük bir salgın olduğunu anlamak için bu verilere bakmanın yeterli olduğunu söyledi.

Son 24 saatteki vakaların yüzde 85’nin batı ülkelerinde olduğuna dikkat çeken Harris, ABD’nin tek başına yeni vakaların yüzde 40’nu oluşturduğuna dikkat çekerek, ülkelerde uygulanan karantina ve sokağa çıkma yasaklarının yasaklarının sağlık çalışanlarına ve aşı çalışmaları için zaman kazandırabileceğini ifade ederek, bu uygulamaların virüsü bir nebzede olsa azaltabileceğini söyledi.

Amerika’daki vakaların artış grafiğine bakıldığında büyük bir ivmeyle arttığını söyleyen Harris, bu nedenle ABD’nin mevcut nüfusu göz önüne alındığında virüsün merkez üssü haline gelmesinin olası olduğunu söyledi.

Önümüzdeki günlerde ABD’deki artış seyrinin takip edileceğini belirten Harris, ülkelerin alacağı yerinde önlemlerin salgının hızını yavaşlatabileceğine dikkat çekti.

Korona Virüsün yeni semptomları hakkında koku ve tat alma duygusunda kayıp yaşandığıyla ilgili sorulan soruya Harris’in cevabı “Bu yönde semptomların olduğu belirtiliyor. Araştırmacılar daha net bilgiler için bunun üzerinde çalışıyor.” cevabını verdi.

Bugün İtalya, Fransa ve ABD’den gelecek yeni sayılar bekleniyor. İtalya’da son 2 günde 791 olan en yüksek sayının altında ölümler gerçekleşmesi İtalya pik yaptı ve grafik aşağıya iniyor yorumlarına neden oldu.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.