Taşeron Haber

Domuz Gribi Salgını İçin Rahatlatan Açıklama 

Domuz Gribi Salgını İçin Rahatlatan Açıklama 
20 Ocak 2020 - 23:53

Domuz gribi salgını tüm dünyada sağlık alanının ilk gündemi olurken konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali Çerkezoğlu tarafından yapılan açıklamalarda salgın ile ilgili artık korkulacak bir durumun olmadığı belirtildi.

Domuz Gribi Salgınıyla İlgili Rahatlatan Açıklama

Çerkezoğlu yaptığı açıklamalarda, domuz gribinin artık insanlar için tehlike içermediğini ve virüsün bilindiğini söyledi.  H1N1 olarak adlandırılan virüs, grip ve hastalığa neden olan diğer virüslerden farklı değil. Bu nedenle insan vücudunda bu virüs, ölümcül bir etki yapmadığı gibi diğer virüsler gibi tedavi uygulanabiliyor.

Çerkezoğlu açıklamasında önemli olan zamanında doğru bir tedavi uygulamak olduğunu söyleyerek rahatsızlık ile ilgili zamanında tedavi yaptırılmasını önerdi. Çerkezoğlu’nun açıklamasında başta domuz gribi olmak üzere diğer grip vs. için uygun bir tedavi sürecinin izlenmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamalara göre vatandaşların duyarlı olması, acil yerine hekimlere başvurulması gerekiyor. Türkiye’de aile hekimleri ve uzmanlar yerine acillere başvuru oranlarının yüksek olması bu konuda büyük bir risk içerdiği gibi doğru tedaviyi de geciktiriyor. Bu nedenle yapılan açıklamalarda özellikle bu noktaya dikkat çeken uzmanlar vatandaşların öncelikli olarak aile hekimine müracaat etmesi gerektiğini, gerekli görüldüğü takdirde de aile hekimleri tarafından hastaların gerekli yerlere sevkinin yapılacağını söylüyor.

Tedavide Dinlenmek, Doğru Beslenmek Önemli 

Sağlık uzmanları tarafından bu konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise hastalığın kısa süre içerisinde geçmesi adına dinlenilmesi ve doğru bir şekilde beslenme gerekiyor. Hastaların işe ya da kalabalık alanlara gitmesi virüsün daha da yayılmasına neden olurken, hastalıklar salgına dönüşüyor. Bu nedenle uzmanların önerileri doğrultusunda başta domuz gribi salgını olmak üzere yaşanılan grip ve benzer bulaşıcı hastalıklarda kişilerin mutlaka doğru bir tedavi ile iyi bir iyileşme süreci yaşaması gerekiyor.

“Grip Her Kış Olacak!”

Ali Çerkezoğlu açıklamalarında gribin her kış yaşanan bir sağlık problemi olduğunu söyleyerek durumun normal karşılanması gerektiğini ifade etti. Yaptığı açıklamalarıyla sözlerini noktalayan Çerkezoğlu, grip ve salgın konusunda da vatandaşları bu açıklamalarıyla rahatlattı. Türkiye’de son günlerde artan spekülasyonlar halk arasında tedirginlik ve korku yaratmıştı.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.