Ekonomi Haberleri

Dolardaki yükselişin nedenleri

Dolar TL kuru bugün son 9 ayın zirvesine çıkar 6,14 civarlarını gördü. Borsa İstanbul’da yüzde 2’nin üzerinde düşüş var. Faizlerde 0,5 oranında yükseliş var. Altının ONS değeri 1700 dolara dayanmış durumda. Tüm bunların nedeni ne ve piyasalarda neler oluyor?

İLK SIRADA CORONA VİRÜSÜ VAR! İRAN’DAKİ VİRÜS PİYASALARI KORKUTUYOR

Dolar TL Kuru’nda sert yükselişin ardındaki nedenlere bakacak olursak ilk neden olarak Corona Virüsü’nün Çin’le sınırlı kalmaması ve tüm dünyaya yayılıyor olmasını birinci neden olarak gösterebiliriz. Çin yanı başımızdaki İran’a bile geldi ve Türkiye’ye gelmesi an meselesi. Afganistan, Kuveyt ve Bahreyn’de de görülmesi bölgemizdeki tedirginliği iyice artırmış durumda. Dolar Kuru’nun Corona Virüsü ile ilgili gelişmelerden bire bir etkilendiği belirtiliyor.

İKİNCİ SIRADA İDLİP MESELESİ VAR! RUSYA’YLA KARŞI KARŞIYA GELME TEDİRGİNLİĞİ VAR

İkinci olarak dolar kurunun yükselme sebebi Türkiye’yle Rusya arasında İdlib gerginliğinin sürmesi ve Türkiye’nin İdlib’e kapsamlı bir operasyon düzenlemesi ve Cumhurbaşkanı’nın  “Savaştayız” demesi üzerine yükselen tansiyonun nasıl düşürüleceğine dair iyimser bir haber bulunmaması. Türkiye’nin Suriye’de Rusya’yla karşı karşıya gelecek olması çok düşük bir ihtimal olsa da piyasaları tedirgin ediyor.

ÜÇÜNCÜ SIRADA KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI VAR

Üçüncü neden olarak Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunda bir iyileştirme yapabileceğine dair bir sinyal vermemişti. Aynı sinyalin Fitch Ratings tarafından da gelmemesi piyasaları huzursuz ediyor ve dolar kurunu yukarı çekiyor.

DÖRDÜNCÜ SIRADA MERKEZİN SON FAİZ İNDİRİMİ VAR

Dördüncü neden olarakta Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi görülüyor ki, bunun etkisinin nispeten daha az olduğu belirtiliyor. Zira Merkez Bankası faizi yeni indirmiyor aylardır faiz indirimi var ama konjektürel olarak bakıldığında Dünya Ekonomisi’nde Corona Virüs tedirginliği varken faiz indirimlerinin risk oluşturduğunu ve bu riski piyasaların fiyatlandırdığını söyleyebiliriz.

ALTIN FİYATLARI TAVAN YAPTI

Hem dolar hem altının ONS fiyatlarının tavan yapmasıyla altın fiyatları rekorlara koşuyor. Piyasalarda 24 Şubat saat 13.17 itibariyle Gram altın 333,50 lira, çeyrek altın 542 lira ve Cumhuriyet altını 2.217 liradan işlem görüyor.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı